İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin 5 şüpheli daha tutuklandı

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin 5 şüpheli daha tutuklandı

21/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında aralarında Azez’de yakalanarak İstanbul’a getirilen Hüssam A. kod adlı Hasan Ali’nin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklandı. Soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheli sayısı 24’e yükseldi.

Terör saldırısıyla ilgili şüpheliler Azez’de yakalanan Hasan Ali ve korsan taksicilik yapan Carkas kardeşlerin babası Salih Carkas, Hasan Aburas, Mahmud El Yusuf ve Mahmud El Abid bulunduğu toplam 5 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

Savcılıkça sorguları tamamlanan 5 şüpheli, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘Nitelikli kasten öldürme’ ve ‘Göçmen kaçakçılığı’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 5 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“EYLEM HAZIRLIĞI TEKSTİL ATÖLYESİNDE YAPILDI”

Savcılığın tutuklamaya sevk yazısında, Hüsam kod adlı Hasan Ali’nin Ahlam Albashır ve Bilal Hassan’ın tekstil atölyesinde birlikte kaldıkları, eylem hazırlığının bu atölyede yapıldığı kaydedildi. Şüpheli Hasan Ali’nin Bilal Hassan’a 0534’lü GSM hattını verdiği, bu hattın olay günü Ahlam Albashır’in kullandığı GSM hattıyla baz vererek Taksim’e gittikleri, sonrasında Bilal Hassan’ın aynı hat İle Esenler’e geri döndüğü belirtildi. Yazıda şüpheli Hasan Ali’nin hazırlık sürecinde şüpheliler ile iştiraki olduğu ifade edildi.

Olay günü de Albashır ve Hassan’ın tekstil atölyesinde bomba düzeneğini çantayı yerleştirerek korsan taksiyle Taksim’e gittikleri anlatıldı. Ahlam Ablashır’ın bombayı bırakıp Hacı kod adlı şahsın talimatıyla olay yerinden koşarak ayrıldığı ve patlamanın gerçekleştiği belirtildi.

Ahlam Albashır’ın olay yerinden Ahmet Carkas aracılığıyla Bakar Carkas’ın evine götürüldüğü, burada Ahmet, Bakar ve Ammar’ın Babası olan Salih Carkas’ın bulunduğu belirtilerek olayın failinin saklandığı yakalanmasının engellendiği vurgulandı.

19 ŞÜPHELİ TUTUKLANMIŞTI 

İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım günü gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu 6 kişi hayatını kaybederken, 81 kişi ise yaralandı. Olayın ardından yakalanan aralarında bomba düzeneğini bırakan Ahlam Ablashır’ın bulunduğu 49 şüpheli, 17 Kasım’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Şüphelilerden Ahlam Albashır ile birlikte ona ve firari şüpheli Bilal Hassan’a Türkiye’de yardım ettikleri öne sürülen 17 şüpheli ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma’ ve ‘Nitelikli kasten öldürme’ suçlarından 18 Kasım’da tutuklandı. 3 şüpheli adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, diğer 29 şüphelinin sınır dışı edilmesine karar verildi.

Daha sonraki operasyonlarda gözaltına alınan Ahlam Albashır’ın Hatay’dan ülkeye girmesine yardım eden iki şüphelinin de 20 Kasım’da tutuklanmasıyla toplam tutuklu sayısı 19’a ulaştı. Bugünkü şüpheliler ile toplam tutuklu sayısı 24’e çıktı. (DHA)

İstiklal'deki saldırıda hayatını kaybeden Ecrin okulunda anıldı İlginizi Çekebilir İstiklal’deki saldırıda hayatını kaybeden Ecrin okulunda anıldıEkonomi Haberleri