İstanbullular porsiyonları küçülttü, kıt kanaat geçinebiliyor

İstanbullular porsiyonları küçülttü, kıt kanaat geçinebiliyor

25/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


İstanbullularla yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 59,2’si yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe taşıyor. İstanbulluların yüzde 57,8’i porsiyonlarını küçülttü. Katılımcıların yüzde 44,6’sı kıt kanaat geçinebiliyor.

İstanbullular porsiyonları küçülttü, kıt kanaat geçinebiliyor

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan “İstanbul Barometresi”nin ekim ayı raporu açıklandı. 601 hane ile telefonla yapılan anket sonuçlarına göre İstanbulluların evde en çok konuştuğu konu ekonomik sorunlar oldu.

İstanbullular yeterli gıdaya erişebilecekleri konusunda endişeli. İstanbul Barometresi ekim ayı raporu verilerine göre; katılımcıların yüzde 74,6’sı evde en çok ekonomik sorunların konuşulduğunu belirtti. Ekonomik sorunları, ailevi sorunlar ve sağlık sorunları takip etti.

YETERLİ GIDAYA ULAŞAMIYORLAR

Katılımcıların yüzde 59,2’si ekim ayında yeterli gıdaya ulaşamayacağından endişelendiğini ifade etti. Maddi yetersizliklerden dolayı istediği gıdaları alamayanların oranı ise geçen aya göre artış göstererek yüzde 64,2 oldu.

Katılımcıların yüzde 57,8’i ise ekim ayında yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

KIT KANAAT GEÇİNİYORLAR

Ekim ayında İstanbulluların yüzde 43,6’sı kendi ekonomik durumlarının kötüleşeceğini düşündüğünü aktardı.

İstanbulluların yüzde 43,7’si geçinemediğini, yüzde 23,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 20,6’sı aslında pek geçinemediğini, yüzde 44,6’sı kıt kanaat geçinebildiğini söyledi.

Hollanda'da 400 bin kişi gıda sıkıntısı çekiyor İlginizi Çekebilir Hollanda’da 400 bin kişi gıda sıkıntısı çekiyor Merkez Bankası açıkladı: Sorunlu kredi stoku 772 milyar TL İlginizi Çekebilir Merkez Bankası açıkladı: Sorunlu kredi stoku 772 milyar TLEkonomi Haberleri