İstanbul’da metronun risk altındaki viyadüklerine kredi engeli

İstanbul’da metronun risk altındaki viyadüklerine kredi engeli

22/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


İstanbul’un en eski metrosu Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattının büyük bir depremde yıkılma riski taşıyan viyadüklerini güçlendirmek için İBB’nin İller Bankası’na yaptığı kredi başvurusuna 2022 yılının ağustos ayından beri onay beklendiği ortaya çıktı.

İstanbul’da metronun risk altındaki viyadüklerine kredi engeli

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, sosyal medya hesabından büyük depremi bekleyen İstanbul’un en eski metrosu Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Alpkökin hattın deprem riski taşıyan viyadüklerini güçlendirmek için hazırladıkları projeye kredi onayı beklediklerini açıklayarak “İstanbul’un en eski metrosu M1A hattı deprem sonrası lojistik olarak önemli bir alternatif olan Atatürk Havalimanı’na ulaşımı sağlıyor. M1A Hattı viyadüklerinin depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili tüm detay projeleri hazır, kredisi için İller Bankası’nın onayı bekleniyor” dedi.

AĞUSTOS AYINDAN BERİ ONAY BEKLİYOR

Edinilen bilgiye göre İBB’nin hazırladığı “M1A Metro Viyadükleri Davutpaşa ve Merter Deprem Güçlendirme Projesi” için kredi talebinin ön incelemesi yapılıp onayı verildikten sonra, Ankara’ya İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün Yatırım Değerlendirme Daire Başkanlığı’na iletildi. Dosya, 2022 yılının Ağustos ayından beri onay için bekliyor.

İBB'den 'hızlı tarama' sonuçları: Çökecek bina sayısı açıklandıİlginizi ÇekebilirİBB’den ‘hızlı tarama’ sonuçları: Çökecek bina sayısı açıklandıİstanbul'daki hasarlı bina tespitinde yeni kararİlginizi Çekebilirİstanbul’daki hasarlı bina tespitinde yeni kararEkonomi Haberleri