İstanbul’da korku depremi: Yeme içme sektörü ile turizmde büyük düşüş

İstanbul’da korku depremi: Yeme içme sektörü ile turizmde büyük düşüş

01/03/2023 Kapalı Yazar: sevi


Beklenen büyük İstanbul depreminin yaratacağı zararlara dikkat çekmek amacıyla iş dünyasının hazırladığı raporlar, zararın 300 milyar dolara kadar çıkacağını ortaya koyuyordu. Ancak daha deprem olmadan yalnızca ‘deprem olacak’ korkusu yeme içme sektörü ile turizm sektörünü baltaladı. Uzmanlar yaşanan iş kaybını ve turizm hedeflerindeki sapmayı SÖZCÜ’ye anlattı.

İstanbul’da korku depremi: Yeme içme sektörü ile turizmde büyük düşüş

On binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ekonomide yarattığı tahribat İstanbul’a uzandı.

Hem 10 ilde yaşanan acılar nedeniyle psikolojik olarak etkilenilmesi hem İstanbul’da da büyük bir depremin beklenmesinin yarattığı korku, yeme içme sektörü ile turizm sektörünü olumsuz etkiledi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, depremin meydana geldiği 6 Şubat’tan bu yana restoranların işlerinde yüzde 50 ila yüzde 70 aralığında düşüş olduğunu, özellikle ‘İstanbul’da deprem olacak’ beklentisinin turistlerde yarattığı panik nedeniyle ciddi rezervasyon iptalleri yaşandığını anlattı.

TÜRSAB İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Türemez’in sozcu.com.tr’ye aktardığına göre ise, deprem nedeniyle İstanbul’a gelmesi beklenen turist sayısı ile turizm gelirinde yıl genelinde yüzde 30-40 aralığında kayıp yaşanması bekleniyor.

REZERVASYON İPTALLERİNİN YÜZDE 40’I TURİSTLERDEN

TÜRES Başkanı Bingöl, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yarattığı büyük acılardan sonra insanların psikolojik olarak çok etkilendiğini ve ‘biz nasıl yemek yiyelim’ şeklinde düşünmeye başladığını, bunun da ilk etapta yüzde 50 oranında bir iş kaybı yarattığını anlattı.

Daha sonra İstanbul’da beklenen büyük depreme ilişkin yayınların artmasıyla paniğin turistlere de sıçradığını belirten Bingöl, “İş kaybı yüzde 70’lere kadar çıktı. Şubat ayında ciddi bir rezervasyon iptali yaşandı. İptallerin yüzde 30-40’ı turistlerden geldi. Böyle devam ederse mart, nisan ve mayıs aylarında da turizm gelirlerinde çok ciddi düşüşler yaşanacak” diye konuştu.

‘İSTANBUL’A GELEN TURİST SAYISI 8 MİLYONA DÜŞEBİLİR’

Yeme içme sektöründe yaşanan rezervasyon iptalleri, aslında Türkiye’ye gelmesi beklenen yabancı turistlerin önemli bir kısmının gelmemesinden kaynaklandı.

Turizmin güvenlik sorunlarından olumsuz etkilendiğini anımsatan TÜRSAB İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Türemez, “Deprem de bir güvenlik sorunu ve bu güvenlik sorunundan dolayı olumsuz etkileneceğimiz kesin. Şubat ayında da gelen turist sayısında düşüşler oldu. Gastronomi sektöründe yaşanan iptaller aslında bizim getireceğimiz turistlerin gelmemesiyle bağlantılı” dedi.

“İstanbul’da tüm sezon boyunca deprem nedeniyle oluşacak kaybın yüzde 30-40 aralığında olacağını düşünüyorum” diyen Türemez, İstanbul’a bu yıl 14 milyonu aşkın turist gelmesi beklenirken bu sayının 8 milyonlara düşebileceği tahmininde bulundu.

Türkiye’ye yönelik net rezervasyon kaybını ise 7-9 Mart aralığında yapılacak ITB Berlin fuarında göreceklerini aktaran Türemez, “Yaşanan depremin ve İstanbul’da deprem olacak beklentisinin turizme olumsuz etki yaratacağı kesin ancak bakış açılarını net bir şekilde Berlin’deki fuarda göreceğiz” diye konuştu.

‘OTELLER FİYAT KIRABİLİR’

Türemez, İstanbul’da yaşanması beklenen turist kaybını tolere etmek için otellerin fiyat kırabileceği beklentisini de aktardı:

“Eğer gelmek isteyen önemli bir kitle görülürse oteller fiyat kırarak yaşanacak kaybı gidermeye çalışabilir. Gelen turist sayısının azalmasını önlemek için az bir fiyat oynaklığı yaşanabilir. Bu kapsamda ortalama oda fiyatları 100 Euro’dan 80 Euro’ya kadar çekilerek misafirin Türkiye’ye gelmesi sağlanabilir.”

İstanbul'un enflasyonu şubatta yüzde 78,62 olduİlginizi Çekebilirİstanbul’un enflasyonu şubatta yüzde 78,62 olduDepremzedelere bir darbe daha: 5 bin TL'lik kira 10 bin TL'ye çıktıİlginizi ÇekebilirDepremzedelere bir darbe daha: 5 bin TL’lik kira 10 bin TL’ye çıktıBakan Bilgin: EYT'de ilk maaşlar nisanda ödenecekİlginizi ÇekebilirBakan Bilgin: EYT’de ilk maaşlar nisanda ödenecekPatronlardan İstanbul depremi senaryosu: 300 milyar dolarlık zarar yaratabilirİlginizi ÇekebilirPatronlardan İstanbul depremi senaryosu: 300 milyar dolarlık zarar yaratabilirEkonomi Haberleri