İstanbul’da 2030’a kadar, 7’nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 64

İstanbul’da 2030’a kadar, 7’nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 64

22/02/2023 Kapalı Yazar: seviKandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat 2030 yılına kadar yüzde 64 olasılıkla 7’nin üzerinde deprem beklediğini söyledi.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’da beklenen olası deprem üzerine tartışmalar kızışıyor. Son olarak beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili konuşan Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat yaptığı açıklamada “7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kalafat’ın İstanbul depremi ile ilgili Haber Global’de yaptığı açıklama şöyle:

“Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara’da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok. Marmara Denizi’nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7’nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030’a kadar yüzde 64 olasılık, 2050’ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır.”

Ekonomi Haberleri