İskandinav havayolu SAS grevler yüzünden 1700 uçuşu iptal etti

İskandinav havayolu SAS grevler yüzünden 1700 uçuşu iptal etti

19/08/2022 Kapalı Yazar: seviİskandinav havayolu SAS, pilotların temmuz ayında gittiği iki haftalık grev ve bazı uçakların teslimatının gecikmesi sebebiyle önümüzdeki aylarda yapacağı 1700 uçuşu iptal etti.

En büyük hissedarları İsveç ve Danimarka olan havayolu, Temmuz ayında grev nedeniyle 3 bin 700 uçuşu iptal etmiş, şirketin geleceğinin tehlikeye girdiğini belirtmişti.

SAS bugün, Eylül ve Ekim aylarındaki uçuşlardan 1700ünün, yani yaklaşık yüzde 4ünün iptal edildiğini ve yolcuların başka uçuşlara alındığını açıkladı.

TALEPTE DARALMA GÖRÜNMÜYOR

İptaller kısmen grevin etkilerinin sonucu ama bazı uçakların teslimatlarının gecikmesinin de etkisi var diyen SAS sözcüsü şirketin talepte daralma gözlemlemediğini ekledi.

SAS geçen hafta, ABDde başlattığı iflas koruma süreci kapsamında Apollo Global Managementtan finansman aldığını duyurmuştu.

Pandemi öncesinde zarar eden şirket düşük maliyetli havayollarıyla yoğun rekabetten dolayı para kaybediyordu. Şirket Temmuzda grev başladıktan bir gün sonra iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri