‘Insurtechler tüm paydaşların hayatını kolaylaştıran inovatif çözümler üretiyor’

‘Insurtechler tüm paydaşların hayatını kolaylaştıran inovatif çözümler üretiyor’

08/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Sigortayeri Genel Müdürü Ali Gülcan, insurtech’e yatırım yapan oyuncuların artması gerektiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Gülcan, hem pazarın genişlemesi hem de dijital sigortacılığın yaygınlaşması için sigorta girişimlerinin önemli olduğunu vurguladı. Önümüzdeki beş yıl içinde insurtechlerin ertelenmiş bir talep gibi hayatımıza gireceği ifade eden Gülcan, bu alanda hem girşimci hem de yatırımcı sayısının artacağını öngördü.

Insurtechlerin tüm paydaşların hayatını kolaylaştıran inovatif çözümler ürettiğini belirten Gülcan, “Ben bunu hız, verimlilik ve kolaylık olarak da yorumluyorum. Bugün yapamadığımız tüm işlerde hayatımıza girecek ya da daha iyi yapmamızı sağlayacaklar. Risk hesaplamasından hasar koordinasyonuna kadar müşterilere daha iyi ürün geliştirmekten tutun, maliyetlerin düşüşüne kadar insurtechler hayatımızın içinde olacak” dedi.

‘Sektörde beklenen yaratıcı yıkım açık sigortacılık ve servis sigortacılığı ile olacak’

Sigortayeri olarak bu gelişimin farkında olduklarını ve sigortayeri.com üzerinden şirketi insurtech’e dönüştürecek gelişimin ilk fazı olarak web sayfasını yenilediklerini ifade eden Gülcan, “Bütün tasarımımızı basitlik ve yalınlık üzerine koyduk” diye konuştu. Bunun yanında açık sigortacılık kavramı üzerine çalıştıklarını belirten Gülcan, bütün ürün ve hizmetleri servis sigortacılığı üzerinden yaptıklarını kaydetti. Kendi ürettikleri teknoloji ile bir tarafta müşterilerin diğer tarafta sigorta ürünlerinin olduğu teknolojiyi iş ortakları üzerinden dakikalar içinde müşterilerinin hizmetine sunduklarını söyleyen Gülcan, “Bu da bizim müşterilerimize yerinde ve anında sigortayı sunma ve sigortaya yeni müşteri katma stratejimize katkı sağlıyor. Belki de sigorta sektöründe beklediğimiz o yaratıcı yıkımın, açık sigortacılık ve servis sigortacılığı gibi kavramlarla olabildiğince geniş bir platformda müşterilerle tanıştırarak olacağını düşünüyoruz” dedi.

’25 ülkede poliçe üretmeyi başardık’

Sigortayeri’nin 2013 yılında Aktif Bank çatısı altında dijital sigortacılığı yayma hedefiyle kurulduğunu söyleyen Gülcan, çalıştıkları sigorta şirketlerinden en iyi ve en kapsamlı ürünleri müşterilerine online ve karşılaştırmalı olarak sunduklarını belirtti. Aktif Bank ekosistemi içinde olmanın da verdiği avantaj ile bugün Türkiye’nin en geniş dağıtım ağına sahip brokerı olarak müşterilerine yerinde ve anında hizmet sağladıklarını ifade eden Gülcan, “Bir taraftan sigortacılığın tabana yayılmasını sağlarken diğer taraftan sektöre ilk defa girecek müşterilerimiz için de yaratıcı çözümler sunarak sektöre ve pazarın büyümesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda ticari müşterilerimiz için kurumsal alanda hem yurt içinde hem yurt dışında bağımsız önemli sigorta teminatları sağlıyoruz” dedi.

2022 yılının ilk beş ayında 250 milyon TL’lik prim üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Gülcan, bu yılı da büyüme hedefleri doğrultusunda kapatacaklarını söyledi. Kurumsal alanda da projelerini attırdıklarını belirten Gülcan, 25 ülkede poliçe üretmeyi başardıklarını kaydetti.Ekonomi Haberleri