İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği ilk uçak son anda iptal edildi

İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği ilk uçak son anda iptal edildi

15/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İngiltere hükümetinin Ruanda’ya gönderme kararı aldığı yedi sığınmacıdan birinin başvurusunu gün içinde öncelikli olarak inceledi ve bu kişinin gönderilemeyeceğine karar verdi.
BBC’nin haberine göre AİHM kararının ardından, akşam saatlerinde yapılması planlanan ilk uçuş son anda iptal edildi.
Yerel saatle 22:30’da (TSİ 00:30) Wiltshire’daki bir askeri üsten havalanması planlanan uçak, son anda iptal edildi ve içindeki tüm yolcular indirildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, AİHM kararının kendisini üzdüğünü ancak “bir sonraki uçuş için hazırlıklara başladıklarını” söyledi.

Konuyla ilgili bir “acil ara karar” açıklayan AİHM, planlanan uçuşa birkaç saat kala K.N. adlı Iraklı sığınmacının Ruanda’ya gönderilemeyeceğine karar vermişti. 
AİHM, İngiltere’deki doktorların bu kişinin işkence mağduru olabileceği yönündeki bulgusunu hatırlattı. K.N.’nin avukatları Salı günü İngiltere’deki Yüksek Mahkeme’ye başvurularından bir sonuç alamamaları üzerine AİHM’e başvurmuştu.
AİHM’in kararı öncesinde İngiltere yargısı, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine bir engel bulunmadığına hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)

 

Ekonomi Haberleri