İngiltere’de enflasyon zirveden geriledi – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

İngiltere’de enflasyon zirveden geriledi – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

15/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


İngiltere’de tüketici enflasyonu kasım ayında son 41 yılın zirvesinden geriledi.

İngiltere’de enflasyon zirveden geriledi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi enflasyon verilerini açıkladı. İngiltere’de tüketici enflasyonu (TÜFE) kasım ayında yavaşladı ve ülkede yıllık enflasyon oranı 41 yılın zirvesinden gerileyerek yüzde 10,7’ye düştü. Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentisi yüzde 10,9’du.

Verilere göre, aylık bazda TÜFE, Kasım 2022’de yüzde 0,4 arttı. Çekirdek enflasyon ekimdeki yüzde 6,5 artış sonrası kasımda yüzde 6,3’e geriledi. Hizmet enflasyonu yüzde 6,3 ile 30 yılın zirvesinde kaldı.

İngiltere’deki enflasyon oranlarına aşağı yönlü en büyük katkı, ulaşımdan, özellikle de akaryakıtlardan geldi.

ZİRVE EKİMDE GÖRÜLDÜ

Ekim ayındaki yıllık manşet enflasyon yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine yükselmişti. Eylülde bu oran  yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti. Geçtiğimiz ayki zirve seviyesinden gerilese de ülkede yaşam maliyeti artışı hala 40 yılın en yüksek seviyesine yakın ve milyonlarca haneyi ve işletmeyi sıkıştırıyor.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun bu yıl yüzde 13’ün üzerine çıkabileceği konusunda uyarmıştı. Bankanın bu artışı kontrol altına almaya çalışması ve bu nedenle faiz oranlarını artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Altın fiyatlarına enflasyon dopingi: Değerli metal Fed öncesi kritik eşikte İlginizi Çekebilir Altın fiyatlarına enflasyon dopingi: Değerli metal Fed öncesi kritik eşikteEkonomi Haberleri