İngiltere Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı

16/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


İngiltere Merkez Bankası Bank of England (BoE) art arda dokuzuncu faiz artırımıyla oranları yüzde 3,5 seviyesine getirdi.

BoE, son oran çağrısının ardından yaptığı açıklamada, “İstihdam piyasası sıkı olmaya devam ediyor. Yurt içi fiyatlarda ve ücretlerde daha fazla kalıcılığa işaret edebilecek. Bu nedenle daha güçlü bir para politikası tepkisini haklı çıkarabilecek enflasyonist baskılara dair kanıtlar var” ifadelerine yer verdi.

Artırım, borçlanma maliyetlerini yüzde 0,75 puan artırdığı Kasım ayına göre daha azdı.

Son dakika... Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika… Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Enflasyon Atlantik’in her iki yakasında da düşerken, Fed sıkılaştırma hızını da yavaşlattı. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası da faizleri 50 baz puan artırdı.

BoE, Birleşik Krallık ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 0,1 daralmasını beklediğini ve bu önceki yüzde 0,3’lük daralma tahmininden daha iyi olduğunu ekledi.

Ekonomistlere göre İngiltere enflasyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu arz kısıtlamaları, pandemik kilitlenmelerin kaldırılması ve Brexit serpintisinin neden olduğu arz kısıtlamaları nedeniyle fiyatların artmasıyla yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 10,7’de bulunuyor.

Ekonomi Haberleri