İngiltere ‘kaya gazı’ çıkarılmasına yönelik yasağı kaldırdı

İngiltere ‘kaya gazı’ çıkarılmasına yönelik yasağı kaldırdı

22/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – İngiliz hükümeti, ‘sismik sarsıntıları tetikleyebileceği’ yönündeki endişelerle 2019’da kaya gazı çıkarılması amacıyla yapılan faaliyetlere getirilen yasağın kaldırıldığını duyurdu.

İngiliz Parlamentosu’nda konuşan İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Jacob Rees-Mogg, Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını, bu bağlamda İngiltere’nin enerji güvenliğinin sağlanmasının en büyük öncelik olduğunu kaydetti.

AA’nın aktardığına göre Rees-Mogg, İngiltere’nin 2040 yılında net enerji ihracatçısı konumuna gelmesi için tüm yollarının keşfedilmesinin gerektiğini belirterek, “Yerel potansiyel gaz kaynaklarının çıkarılmasına ilişkin var olan yasakları kaldırdık” dedi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng de İngiltere’nin yerel doğal gaz üretiminin, uluslararası standartlara göre belirlenen fiyatları düşürmesinin beklenmediğini söyledi.

Kwarteng, “İngiliz üreticiler, gazı yerli tüketicilere piyasa fiyatlarının altında satmayacaktır, bu üreticiler yardım kuruluşu değil” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de muhalefette bulunan İşçi Partisinin Gölge İklim Bakanı Ed Miliband ise ülkede kaya gazı çıkarma faaliyetlerinin yapılmasının “tehlikeli bir fantezi” olduğunu belirterek, kaya gazının çıkarılmasının maliyetinin yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla daha yüksek olduğunu savundu. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri