İktidar ne Anayasa Mahkemesi ne de Danıştay dinliyor! İptale rağmen yine Meclis’e getirdiler

İktidar ne Anayasa Mahkemesi ne de Danıştay dinliyor! İptale rağmen yine Meclis’e getirdiler

12/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Zeytinliklerin kesilmesi ve madenciliğe açılması ile limanların işletme hakkının ihalesiz olarak 49 yıl süreyle yerli ve yabancı şirketlere devrini öngören yasa teklifi tartışma yarattı. İktidar bu iki konuyu daha önce de yasa olarak TBMM’den çıkarmış ancak hem Anayasa Mahkemesi hem de Danıştay iptal etmişti.

İktidar ne Anayasa Mahkemesi ne de Danıştay dinliyor! İptale rağmen yine Meclis’e getirdiler

TBMM’ye yeni torba yasa teklifi sunuldu. Teklife göre, madencilik faaliyetlerinin zeytinliklere denk gelmesi durumunda zeytinliklerin madenciliğe açılmasına izin verilebilecek. Düzenleme daha önce de yoğun tepkilere neden olmuştu.

Özelleştirilen Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ) ve Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (TCDD) ait bazı limanlardan 49 yıldan az süreli işletme süresi olanlarının yabancılara ihalesiz olarak verilmesi de TBMM gündeminde…

İktidar bu iki konuyu daha önce de yasa olarak TBMM’den çıkarmış ancak hem Anayasa Mahkemesi hem de Danıştay iptal etmişti.

Yüksek yargının iptal kararını dinlemeyen AKP aynı konuyu yeni yasa teklifi yaptı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ‘’Zeytinlikler gidiyor, Akbelen ormanları gidiyor” dedi.

Özel TBMM’de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl limanlarla ilgili kanuni düzenleme yapıldı. Anayasa Mahkemesi iptal etti. Tekrar getiriyorlar. Yasa teklifinde ‘‘Elektrik lazım. Zeytinlikler kesilir, mümkünse taşınır; maden aramasına açılır’ diyor. Bunu da Danıştay iptal etti. Anayasa Mahkemesinin dilinde tüy bitti. Zeytinin özel bir yeri var, ormanların özel bir yeri var. Kimse “Maden çıkarılmasın” demiyor. Bundan vazgeçin; utanılacak bir şey. Akbelen Ormanları gidiyor, Soma gidiyor, zeytinler gidiyor, limanlar gidiyor.”

ZEYTİN AĞAÇLARI GİDECEK

Meclis’e sunulan maddeye göre, elektrik üretimi amacıyla kurulmuş kömür madenleri, tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan yerler ile üzerinde zeytinlik bulunan alanlarda Enerji Bakanlığı’nın izniyle faaliyetlerini yürütebilecekler. İzin verilen alanlardaki zeytinlikler mümkün olması halinde başka alanlara taşınacak. Taşımanın mümkün olmadığı hallerde ise madencilik faaliyeti zeytinlikler dikkate alınmadan Bakanlık izniyle çalıştırılacak.

İHALESİZ UZATMA

AKP milletvekilleri, daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen limanların işletme süresinin ihale bile yapılmadan 30 yıldan 49 yıla uzatılmasını öngören düzenlemeyi yine torbaya ekledi. Kısa süre önce cemevlerinin bakım ve onarımının devlet tarafından üstlenilmesini öngören torba yasaya konulan, ancak tepkiler üzerine çıkarılmak zorunda kalınan limanlarla ilgili madde yeni pakete de konuldu.

Katar'ı sevindirecek teklif: AYM iptal etmişti, AKP yeniden Meclis gündemine getirdi İlginizi Çekebilir Katar’ı sevindirecek teklif: AYM iptal etmişti, AKP yeniden Meclis gündemine getirdi Zeytinlikleri madenciliğe açacak kanun teklifi TBMM'de İlginizi Çekebilir Zeytinlikleri madenciliğe açacak kanun teklifi TBMM’de Danıştay, zeytinlik yönetmeliğinin yürütmesini durdurdu İlginizi Çekebilir Danıştay, zeytinlik yönetmeliğinin yürütmesini durdurdu

 Ekonomi Haberleri