Hazine Bakanı Yellen ve Çinli Liu He ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi

Hazine Bakanı Yellen ve Çinli Liu He ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi

19/01/2023 Kapalı Yazar: sevi


Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede ABD’nin Çin’e yönelik ekonomik ve teknoloji politikasını ele aldı.

Bir CNBC çevirisine göre Çin, “ABD tarafının politikaların her iki taraf üzerindeki etkisine dikkat etmesini umuyor” dedi.

Zürih’teki toplantı, Yellen ve Liu’nun üç yıl boyunca Kovid ile ilgili seyahat kısıtlamalarının ardından ilk kez yüz yüze görüşmeleriydi.

Ekim ayında, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu, ABD’li işletmelerin ve kişilerin, geliştirme için Amerikan ve yabancı araçlara dayanan özel bir sektör olan üst düzey yarı iletkenler üzerinde Çinli ortaklarla çalışmasının kapsamlı bir şekilde yasaklandığını duyurdu. Yasak, Trump yönetiminin SMIC ve Huawei gibi belirli Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamalarını takip etti.

Biden yönetimi, Çin’e yönelik Trump dönemi tarifelerini de kaldırmadı.

Pekin kendi tarifeleriyle misilleme yaparken, ABD teknoloji yasaklarına verdiği en önemli yanıt, Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütü’ne bir anlaşmazlık başvurusunda bulunmak oldu.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, “Samimi, somut ve yapıcı görüşme sırasında makroekonomik ve finansal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.Ekonomi Haberleri