Havacılık sektöründe işçi kaosu: Binlerce uçuş iptal

Havacılık sektöründe işçi kaosu: Binlerce uçuş iptal

03/07/2022 Kapalı Yazar: seviHavacılık sektöründe pandeminin ardından talebin artması nedeniyle yaz seyahatleri kaosa dönüştü. Haziran ayında dünya çapında on binlerce uçuş iptal edilirken hava yolu şirketleri için şikayetler artmaya devam etti. Alman hava yolu firması Lufthansa durumun ancak 2023 yılında normale dönebileceğini belirtti.

Haziranda Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve ABDde bulunan havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle uçuş aksaklıkları yaşandı. Ayrıca talep artışı havacılık çalışanlarının iş yükünü artırırken enflasyon karşısında ücretlerin düşük kalması nedeniyle sektörde grevler de yayıldı.

İŞGÜCÜ EKSİKLİĞİ VE GREVLER ETKİLİ

Avrupa ve Amerikadaki şirketler, pandemi ile başa çıkmak için çalışan sayısını azalttığı için pandeminin ardından yeniden yükselen yolcu talebine ayak uyduramadı. Pek çok havaalanında uçuş iptalleri yaşandı.

Grevler ve işgücü problemleri nedeniyle Amsterdam, Londra, Frankfurt ve Paristeki havalimanlarında, uçuşlarının iptal edildiğini öğrenmek için insanların saatlerce beklediği görüldü.

ALMANYA TÜRK İŞÇİ ALABİLİR

Alman Lufthansa, cuma günü temmuz ve ağustos aylarında iptal edeceği uçuş sayısını 3 bin 100e çıkardı. Pandemi sırasında yaklaşık 10 binlerce çalışanını işten çıkaran British Airways ve Lufthansanın işçileri geri kazanmak için çalışmaya başladığı öğrenildi.

Almanya’daki havaalanlarındaki çalışan eksikliği nedeniyle, Türkiyeden 3 bin geçici Türk işçi alınması gündeme gelirken Alman basını, “Türkiyeden bu kez, havaalanları için işçi getirilecek”, “Yeni bir misafir işçi dalgası geliyor” gibi başlıklarla konuyu manşetlere taşıdı.

AVRUPADA GREV DALGASI

Bunun yanı sıra sendikalar yükselen enflasyon nedeniyle ücretlerde düzeltme talep ederken işçilerin geçinmekte zorlandığını ve iş yüklerinin arttığını belirterek İngiltere ve Fransada greve başladılar. Fransada grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal olurken kaosun İngiltereye de sıçraması bekleniyor.

Konu ile ilgili APye bilgi veren bir Fransız hava yolu çalışanı, Roissy (Charles de Gaulle) havaalanında 20 bin çalışanımız eksik ancak havaalanı faaliyeti COVID öncesi seviyesinin yüzde 95ine ulaştı. Bu nedenle çalışma koşulları önemli ölçüde kötüleşti dedi. Fransada grev yapan işçiler, Paris havaalanındaki tüm personel için aylık 300 euro (314 dolar) zam talep ediyor.

İngiliz havayolu şirketi British Airwayste çalışan 700 personel de düşük ücretler nedeniyle yaz sezonunda greve gitmek için cuma günü oy verdi. İspanyada bazı kabin ekiplerinin de greve başlayacakları belirtilirken bu durumun Almanya, İtalya gibi ülkelere de sıçrayıp sıçramayacağı merak konusu.

ABDYE DE SIÇRADI

Havacılıkta yaşanan problemler yalnızca Avrupa ile sınırlı kalmadı. Yazın gelmesi nedeniyle seyahat planları artarken ABDdeki tatil nedeniyle hava limanlarında adeta kaos yaşandı.

Businnes Insiderın uçuş takipçisi Flight Awareden aktardığı verilere göre, işgücü problemleri nedeniyle ABDde 4 Temmuz tatilini de içeren hafta sonu boyunca 1000den fazla uçuş iptal edildi. Verilere göre American Airlines bu hafta sonu 208 uçuşunu iptal ederken Delta 180 ve United 104 uçuşu iptal etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri