Hablemitoğlu suikastı davasında sanık savunmaları tamamlandı

Hablemitoğlu suikastı davasında sanık savunmaları tamamlandı

21/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin, firari Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen ile emekli albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davada, sanıkların savunmaları tamamlandı.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık eski askerler Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ile eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuksuz sanık Mehmet Narin katıldı.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde, Hablemitoğlu cinayetini işlemek için kurulduğu iddia edilen suç örgütüne üye olmakla suçlanan tutuksuz sanık Mehmet Narin savunma yaptı.

Narin’in çapraz sorgusunun ardından mahkeme heyeti başkanı, biri tutuksuz 7 sanığın sorgularının tamamlandığını belirterek, beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına söz verdi.

Bu kapsamda, sanıklar Mumcuoğlu ve Emek’in avukatları savunma yaptı.

Duruşmaya yarın diğer sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam edilecek.

İDDİANAME

İddianameye göre, FETÖ, örgüt aleyhinde çalışmalar yapan Necip Hablemitoğlu ile ilgili dönemin sözde “Türkiye imamı” Mustafa Özcan’ı görevlendirdi. Özcan da Hablemitoğlu’nun önünün kesilmesi için FETÖ hükümlüsü eski istihbaratçı Enver Altaylı’ya durumu anlattı.

Altaylı, Mustafa Özcan’ı Hablemitoğlu ile görüştürmesi için dönemin sağlık bakanına ulaştı ancak her seferinde Hablemitoğlu, bu talebi geri çevirdi.

Hablemitoğlu’nun, MİT Müsteşarı olacağına dair duyumlar üzerine yeniden devreye giren örgüt, onu öldürmesi için o dönem müsteşar olmak isteyen bir diğer isim Levent Göktaş’a, Aydın Köstem aracılığıyla ulaştı.

FETÖ’nün teklifini kabul eden Göktaş, bunun için emrinde görev yapan eski askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek ve Nuri Gökhan Bozkır’a suikast talimatı verdi.

Bozkır, Hablemitoğlu’nun evinin olduğu sokakta keşif yaptı, ardından yurt dışı görevi kapsamında Kazakistan’da bulunan Mumcuoğlu, iz bırakmamak için KKTC üzerinden Türkiye’ye gelerek 18 Aralık 2002’de Hablemitoğlu’nu, evinin önünde başından vurarak öldürdü.

Daha önce yargılandığı davada “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı, Hablemitoğlu cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasıyla yargılanıyor. (AA)

Hablemitoğlu suikastı sanığı Mehmet Narin: Kanunsuz bir şey yapmadımİlginizi ÇekebilirHablemitoğlu suikastı sanığı Mehmet Narin: Kanunsuz bir şey yapmadımHablemitoğlu suikastı zanlısı Enver Altaylı: Mustafa Özcan'la görüştümİlginizi ÇekebilirHablemitoğlu suikastı zanlısı Enver Altaylı: Mustafa Özcan’la görüştümHablemitoğlu'nun eşinden suikast sanığına: Gülüşünü çok net hatırlıyorumİlginizi ÇekebilirHablemitoğlu’nun eşinden suikast sanığına: Gülüşünü çok net hatırlıyorumEkonomi Haberleri