Hablemitoğlu suikasti davasında iddianame kabul edildi

Hablemitoğlu suikasti davasında iddianame kabul edildi

22/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikasti soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi. Fetullah Gülen ile firari emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında dava açıldı.

Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün’ün yürüttüğü soruşturmanın iddianamesini kabul etti.

AA’nın aktardığı bilgilere göre, Fetullah Gülen ile ‘FETÖ’ üyesi olduğu belirtilen Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlandı. İddianamede, firari emekli Albay Levent Göktaş, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve emekli binbaşı Fikret Emek’in Hablemitoğlu’nu “tasarlayarak öldürdükleri” belirtildi.

Sanıkların “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, ayrıca Göktaş’ın “örgüt kurmak” suçundan 8 yıla, Mumcuoğlu ve Emek’in ise “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar cezalandırılmaları istendi.

Eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır ile ‘FETÖ’ firarisi Serhat Ilıcak’ın da “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, Bozkır’ın “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar daha hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, Mehmet Narin’in “suç örgütüne üye olmak”tan 4 yıla kadar hapis istenirken 9 kişi için takipsizlik kararı verildi.

Ne olmuştu?

Akademisyen Necip Hablemitoğlu, “cemaat” olarak bilinen örgütün devlet kurumlarına sızarak kritik kadroları tuttuğuna dikkati çekmişti. “Köstebek” isimli kitabında “Gülen cemaati”nin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini yapan Hablemitoğlu, yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı. Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü. (HABER MERKEZİ)

 

Ekonomi Haberleri