Güney Koreli profesöre eşine darptan 6 yıl 3 ay hapis 

Güney Koreli profesöre eşine darptan 6 yıl 3 ay hapis 

21/06/2022 Kapalı Yazar: seviİstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Namkook Lee tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi olan eşi Jae Young Leeyi (64) ise duruşmaya katılmadı.

İNTİHAR ETMESİN DİYE DURDURMAK İSTEDİM, VURMADIM

Sanık Namkook Lee tercüman eşliğinde İngilizce ifade verdi. Lee,

Eşime hiçbir zaman vurmadım. Benim hikayem üç ay önce başladı. Özel üniversitede sözleşmeli olarak çalışmaya başladım. İki sınıfta görev alıyordum. Paramı birinci sömestrde aldım, ikinci sömestrde alamadım.

Bu yüzden stresliydim. Hayal kırıklığına uğramıştım. 2 ay sonra neredeyse tükenmiştim. Bundan dolayı eşimle aramızda sorunlar vardı. Aramızda tartışmalar oluyordu.

Olay günü eşim intihara kalkışmıştı. Komşularım da gördüler. Durmasını söylediler. İkinci kattaki pencereden intihara kalkışmıştı. Eşim 70 kilodur. Ben ise 45 kiloyum. Onu geri çekmeye çalıştım. Sonra enerjim bitmişti. Son gücümü kullandım ve onu yere çektim. Onun ölmesini engellemeye çalıştım.

Ona kasti olarak vurmak ya da darbetmek istemedim. Onu durdurmak istedim. Ben bir erkeğim ama ondan daha ince bir fiziğe sahibim. Sadece onu çektim. Ona kesinlikle vurmadım dedi.

KARIMI SEVİYORUM DEYİP AĞLADI

Hakimin, mağdurun yüzünde ve vücudundaki yaralanmalara ilişkin doktor raporunu sorması üzerine, sanık Lee, Bilmiyorum. Sizden duydum diye cevap verdi. Hakimin, Eşiniz şu anda nerede, kendisiyle görüştünüz mü? şeklindeki sorusunu sanık Namkook Lee ağlayarak Karımı seviyorum, sağlık durumum iyi değil. Eşimle birlikte olmak istiyorum. Eşimin Türkiyede olup olmadığını bilmiyorum. Cezaevinde olduğumdan beri eşimden haber almadım diye cevapladı.

Sanık avukatı Turan Altun, Müvekkilim dünya çapında tanınan, bilinen bir insandır. Eşiyle 45 yıldır evlidir. Müvekkilim suç işlemeye dair kastı yoktur. Eşi Türkiyeye alışmadığını söyleyerek bu durumu sorun haline getirmiştir. Şikayetçi intihar etmeye çalıştığı için sanık intiharı engelleme aşamasında oluşan yaralanmalar vardır.

Darp değil, intiharı engellemeye yöneliktir. Rapordaki yaralanmaların tümü, müvekkilimin eşini çekerken oraya buraya çarpmasıyla oluşan yaralanmalardır. Alınan raporların yeterli olmadığını düşünüyoruz, tekrar Adli Tıp Kurumuna gönderilmesini istiyoruz dedi.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık hakkında Hakaret ve tehdit suçlarından beraatini talep ederken, Kasten yaralama suçundan ise cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı Turan Altun ise Hakaret ve tehdit suçundan mütalaaya katıldıklarını belirtirken, Kasten yaralama suçundan verilen mütalaaya katılmadıklarını belirtti.

BENİ AFFEDİN

Mütalaaya karşı söz verilen sanık Namkook Lee ise, Türk yargısına saygılıyım, adaletine de güveniyorum. Beni affedin. Kusuruma bakmayın dedikten sonra Türkçe olarak teşekkür etti.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, sanık Namkook Leenin Hakaret ve Tehdit suçlarından delil bulunmadığından beraatine karar verirken, hayati tehlikeye sokacak şekilde eşini kasten yaralama suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza atması koşuluyla da tahliyesine karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tarafların evli oldukları ve bir yıl önce şüpheli koca Namkook Leenin işi nedeniyle Güney Koreden Türkiyeye taşındıkları belirtildi. Taraflar arasında anlaşmazlık bulunduğu ve 26 Mayıs 2022de evde oturdukları sırada Namkook Leenin eşinin göğsüne üç kez yumruk vurarak yaraladığı anlatıldı. Ertesi gün de bu defa dışarıda birlikte oturdukları sırada tekrar eşiyle tekrar tartışan şüpheli Namkook Leenin eşinin ağzına vurduğu, daha sonra karnına yumruk attığı belirtildi. Birlikte gittikleri evde şüpheli Namkook Leenin eşinin yüzüne ve vücudunun her yerini yumruklamaya devam ettiği kaydedildi. İddianamede, şüpheli Namkook Leenin eşini saatlerce dövdüğü, dövme sırasında da Seni öldüreceğim diyerek küfür, hakaret ve tehditte bulunduğu anlatıldı. Olay nedeniyle Jae Young Leenin alınan raporlarında, hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı belirtildi. İddianamede, şüpheli Namkook Leenin Hayati tehlike meydana getirecek şekilde kasten yaralama, Hakaret ve Tehdit suçlarından 5 yıl 10 aydan 14 yıl 6 aya kadar hapsi talep edildi.

DHA-Genel Türkiye-İstanbul
2022-06-21 14:57:34

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri