Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında: İşte son tahminler…

Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında: İşte son tahminler…

18/08/2022 Kapalı Yazar: seviPiyasalarda gözler Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararına çevrildi. Küresel faiz artışları ve temmuzda yüzde 80e dayanan resmi enflasyona rağmen Merkez Bankasının (TCMB) bugün politika faizini art arda sekizinci kez sabit tutarak yüzde 14 seviyesinde bırakması bekleniyor.

Faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14e çeken TCMB, son yedi toplantısında enflasyondaki yükselişe rağmen politika faizini değiştirmedi.

ENFLASYONDA ARTIŞ SÜRÜYOR

Geçen yıl kasım ayı itibarıyla hızla yükselişe geçen enflasyon, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın talebi doğrultusundaki faiz indirimlerinin ardından TLnin keskin değer kaybetmesiyle rekor seviyelere tırmandı. TL dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 27 değer kaybederken artan enerji maliyetleri de fiyat artışlarını körükledi.

Bu gelişmeler ışığında TCMB, faiz kararını bugün saat 14.00de açıklayacak. Ancak bugünkü toplantıda TCMBden politika faizi adımı beklenmiyor. TCMB, önümüzdeki dönemdeki faiz kararlarına dair bir sinyal de vermiyor. Öte yandan likidite yönetimi gibi adımların atılıp atılmayacağı ise PPK metninden izlenecek.

AA FİNANS ANKETİ

İşte ekonomistlerin TCMB toplantısına ilişkin beklentileri:

Anadolu Ajansı (AA) Finansın 18 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla gerçekleşti.

TCMB toplantısına ilişkin AA Finansın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14te sabit bırakılacağını tahmin etti.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14te sabit tutulacağını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

REUTERS

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin tamamı Ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde.

Anketteki katılımcılar Erdoğanın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor.

Yılsonu için tahmin veren dokuz katılımcıdan yedisi politika faizinin yüzde 14te kalacağını öngörürken, bir katılımcı yüzde 12ye indirilmesini, bir diğeri ise yüzde 20ye çıkarılmasını bekliyor.

FOREX ANKETİ

ForeksHaber anketine katılan 13 ekonomistin tamamı faizin değiştirilmeyeceğini öngördü.

2022 yıl sonuna ilişkin 7 ekonomist görüş belirtti ve medyan tahmin yüzde 14,00 oldu. Ekonomistlerin tamamı yıl sonu için politika faizi tahminini yüzde 14,00 olarak açıkladı. Geçen ay düzenlenen ForeksHaber anketinde, 2022 sonu faiz beklentisi yüzde 14,00 seviyesinde bulunurken, ekonomistlerden 1i faizin yüzde 24e yükseltileceğini beklentisini dile getirmişti.

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg ağustos ayı TCMB faiz kararına ilişkin anketine göre, piyasa aktörleri TCMBnin bu toplantıda da politika faizini değiştirmesini beklemiyor. Sadece bir kurum faizde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor.

Yıl sonu tahminini paylaşan 15 kurumun medyan beklentisi faizlerin yıl sonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutulacağı yönünde oldu.

En düşük yıl sonu tahmini veren kurum politika faizinin yüzde 9 seviyesine kadar düşürülmesini, en yüksek tahmini paylaşan kurum ise yıl sonuna kadar politika faizinin yüzde 40 seviyesine kadar yükseltilmesini beklediklerini paylaştı.

UZMANLAR: EKONOMİ ÇAĞRI YAPIYOR

Öte yandan ABD merkezli finans ajansı Bloomberg de bugün yayımladığı bir haberde Türkiyenin dünyada en yüksek negatif reel faize sahip ülke olduğunu belirterek TCMBnin düşük faiz politikasına devam etmeye hazırlandığını belirtti.

Bloomberg’e konuşan ekonomist Selva Bahar Baziki, “Ekonomi enflasyonu frenlemek ve lirayı desteklemek için bir faiz artırımı çağrısı yapıyor. Buna rağmen merkez bankasının ana politika aracını yükseltmesini beklemiyoruz” ifadelerini kullandı. Baziki bu politikanın gerçekte enflasyonu kontrolsüz ve para birimini de desteksiz bıraktığını dile getirdi.

Danışmanlık ve araştırma şirketi Medley Global Advisors gelişmekte olan piyasalar direktörü Nick Stadtmiller de hükümetin düşük faiz politikasını hafifçe bırakamayacak kadar çok siyasi sermaye yatırdığını belirtti. Stadtmiller, “Seçenekler tükenmedikçe yakın zamanda merkez bankasından faiz artırımları göreceğimizden şüpheliyim” ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri