Gaziantep’teki facia öncesindeki görüntüler ortaya çıktı

Gaziantep’teki facia öncesindeki görüntüler ortaya çıktı

24/08/2022 Kapalı Yazar: sevi


Gaziantep Nizip Otoyolunda meydana gelen ilk kazada bir araç şarampole uçmuş, canlı yayın için Şanlıurfaya gitmekte olan İHA muhabirleri Umut Yakup Tanrıöver ile Muhammet Abdülkadir Esen, kazayı görenlerin yardım istemesi üzerine olay yerinde durarak, araçta sıkışan 21 yaşındaki Aziz Birdalı kurtarmak için başlatılan çalışmalara yardım etmişti.

Devrilerek 150-200 metre sürüklenen bir yolcu otobüsü, ilk kazanın yaşandığı alanda bulunan ambulans ile itfaiye araçlarına çarpmış, meydana gelen ikinci kazada İHA muhabirleri, 3 sağlık görevlisi, 3 itfaiye erinin de aralarında bulunduğu 16 kişi olay yerinde hayatını kaybetmişti.

İHA ekibinde yer alan Tercüman Alaaddin Şırkatın çektiği ve kazada ölen İHA muhabirleri Umut Yakup Tanrıöver ve Muhammet Abdulkadir Esenin son kez görüntülendiği videonun, sıkıştığı araçtan ağır yaralı olarak kurtarılan Aziz Birdal, sedyenin yanında bulunan sağlık çalışanları Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük, Halil Özden ile itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat ve Mehmet Bozkurt ve imalathaneye baklava almaya giderken yardım etmek amacıyla yolda duran Mehmet Özsoyun da son görüntüleri olduğu ortaya çıktı.

YOĞUN ÇABA KAYITLARA YANSIDI 

Yoğun mücadele ile sıkıştığı araçtan çıkarılarak sedyeye alınan Azizi Birdal; İHA muhabiri Muhammet Abdulkadir Esen, Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük, Halil Özden ile itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat ve Mehmet Bozkurt ve yoldan geçerken yardım etmek için duran Mehmet Özsoyun yoğun uğraşları ile ambulansa götürülmek istendi.

Gösterilen çaba kamera kayıtlarına yansırken, sağlık çalışanı Tuba Uzdillinin ise yaklaşık 300 metrelik bir yamaç ve engebeli araziden sedyeyi yola taşıyan ekiplere sık sık yardım etmesi, zaman zaman ise sedyeyi dikkatli taşımaları konusunda ekipleri ikaz etmesi de kayıtlarda yer aldı.

SÜREKLİ BABASINI SORDU, MUHABİR VE SAĞLIKÇILAR SAKİNLEŞTİRDİ 

Sağlık çalışanı Uzdillinin, olay yerindeki ekipleri Dönün. Yavaş, bırakmadan. Dikkatli olun diyerek yönlendirmesi ve ikaz etmesinin yansıdığı görüntülerde; ilk kazadan ağır yaralı olarak kurtarılarak sedye ile ambulansa taşınan Aziz Birdalın sürekli konuştuğu ve bilincinin açık olduğu anlaşıldı. Babasının kazada ölüp ölmediğini anlamaya çalışan Aziz Birdalın sedyenin etrafındakilere sürekli babasının nerede olduğu ve sağlık durumunun nasıl olduğunu sorduğu da ortaya çıktı.

BABAMIN ORADA OLDUĞUNA YEMİN ET

Yaralı olmasına rağmen sürekli babasını soran Aziz Birdala babasının yaşadığı ve hastaneye kaldırıldığı söylenerek endişesi giderilmeye çalışıldı. Sedyenin etrafındaki İHA muhabiri Muhammed Abdulkadir Esen, itfaiye erleri, Tuba Uzdilli ve diğer sağlık çalışanlarının sakinleştirmeye çalıştığı Aziz Birdal ile Tuba Uzdilli arasında yaşanan kısa bir diyalog ise cep telefonu kamerası kayıtlarına da yansıdı.

Görüntülerde yer alan diyalogta, Tuba Uzdillinin Aziz bir konuşma tamam mı? dediği, Aziz Birdalın ise Babamın orada olduğuna yemin et demesi üzerine Uzdillinin Yemin ederim demesi üzerine rahatlayan ve sakinleşen Aziz Birdalın uzun bir süre konuşmadığı görülüyor.

SADECE 2 KİŞİ KURTULDU 

Tercüman Alaaddin Şırkatın cep telefonu kamerası ile kaydettiği, kazadaki yaralı kurtarma ve sedye ile ambulansa taşıması anlarına ait görüntü ve karelere girenlerden sadece 2 kişi kurtuldu.

Yaralının araçtan çıkarılmasına ve sedyenin taşınmasına yardım İHA muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen, Umut Yakup Tanrıöver, Kameraman Bekir Özdemir, Tercüman Alaaddin Şırkat, itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat, Mehmet Bozkurt ile yaralıya ilk müdahaleyi yapan ve sedyeyi taşıyan sağlık çalışanları Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük ve Halil Özden ile baklava imalathanesine giderken yardım etmek amacıyla duran Mehmet Özsoy ile sedyede yaralı halde yatan Akif Birdalın yer aldığı ekipten sadece Tercüman Şırkat ile Kameraman Özdemir hayatta kaldı.

ÖLENLERİ VE KALANLARI BARİYER AYIRDI 

Son görüntüleri çeken Alaaddin Şırkat, yaptığı çekim nedeniyle arkada kalması ve dehşet kazanın meydana geldiği bölgeden yaklaşık 200 metre uzakta olması nedeniyle hafif yaralanırken; sedye ile birlikte yol kenarına kadar gelen Bekir Özdemirin itfaiye aracının bulunduğu kısımdan bariyerlerden atlayarak yola çıkması ve olay anında otobüsün ambulanslara çarptığı bölgeden birkaç metre uzağında bulunması nedeniyle kazadan yaralı olarak kurtuldu.

Kazadan saniyeler öncesine denk gelen ve sedyenin hemen bariyerlerin önünde yer aldığı karede ise yaralananlar ve ölenleri bariyerlerin adeta bir çizgi gibi ayırdığı görüldü. Bariyerin yol tarafında kalan 1 itfaiye eri, 1 trafik polisi ve Kameraman Bekir Özdemir kazadan yaralı olarak kurtulurken, bariyerin diğer tarafında kalan ve görüntülere girenlerden hiçbiri kurtulamadı. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri