Gazetecilerden adliye önünde açıklama: ‘Yaşasın özgür basın’

Gazetecilerden adliye önünde açıklama: ‘Yaşasın özgür basın’

03/05/2023 Kapalı Yazar: sevi


Evrim Deniz

DİYARBAKIR – 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala gazeteciler, hukukçular, siyasetçiler, sanatçılar ve sivil toplum örgütlerine yönelik gözaltı ve tutuklama furyası devam ediyor. Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında yüzlerce kişi gözaltına alınırken, gazeteciler Sedat Yılmaz, Dicle Müftüoğlu, Erol Balcı, Abdurrahim Tanyeli ve Ramazan Debe, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte 11 ay içerisinde tutuklanan gazetecilerin sayısı 34’e çıktı.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde eşbaşkanları tutuklanan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve gazeteciler Diyarbakır Adliyesi önünde operasyonları protesto etti.

‘DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜNDE 2 GAZETECİ TUTUKLANDI’

Açıklamasında Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığına vurgu yapan DFGD Genel Sekreteri Cuma Daş, “Bu ülkede Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde 2 gazeteci tutuklandı” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi raporunda Türkiye’nin her geçen yıl geriye gittiğini belirten Daş, 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala yapılan operasyonları “Ülke ve seçim güvenliği için bir tehlike” olarak değerlendirdi: “Basının susturulması demek gerçeklerin bu toplumdan saklanmaya çalışılması demektir. Bütün tutuklama baskı ve işkence uygulamalarına rağmen canı pahasına hakikatler için mücadele eden gazeteciler bu toplumun sesi olmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Apê Musa’ların, Deniz Firatlar’ın ve Gurbetelli Ersözler’in bizlere bıraktığı mirası yaşatmaya devam edeceğiz.”

‘KADIN GAZETECİLER SAHADA GÜVENDE DEĞİL’

MKGP Sözcüsü Roza Metina da açıklamasında basın özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığını belirtti. Kadın gazetecilerin cinsiyetçi yaklaşım, tacize varan saldırılar, tehdit gibi durumlarla karşılaştığını belirten Metina, kadın gazetecilerin sahada güvende olmadığını söyledi: “Bizler Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Firat Gazeteciler Derneği olarak, Özgür Basın’a dönük bu saldırıları kabul etmediğimizi bir kez daha söylemek istiyoruz. Türkiye’de basın özgürlüğü sağlanıncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyecek, bulunduğumuz her alanda gazetecilerin yanında olmayı sürdüreceğiz.”

Ekonomi Haberleri