Garanti BBVA/ Okçu: Çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın

Garanti BBVA/ Okçu: Çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın

18/03/2023 Kapalı Yazar: sevi


Sürdürülebilir Gelecek Programı’nın bu haftaki konuğu Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Tuba Köseoğlu Okçu oldu.

Okçu “ Kurumun kendi başına koyduğu uygulamaların, ürünlerin, politikaların olması tek başına yeterli değil. Bunun kurumun çalışanları tarafından sahiplenildiği ortamlarda bir fark yaratmak gerçekten mümkün. Sürdürülebilirlik kurumun ayrılmaz bir parçası olması olmazsa olmaz” diye konuştu.

Garanti BBVA için sürdürülebilirliğin iklimle mücadele ile başladığını ve 16 yıl öncesine kadar geri gidilen bir hikaye olduğunu ifade eden Okçu “Sürdürülebilirliği sadece çevresel veya finansal boyutu ile değil çevresel boyutu ile ele alıyoruz” dedi

İnsan kaynakları politikalarında, çalışanın sürdürülebilir gelişimi için yapılan uygulamaları üçlü bir sacayağı olarak açıklayan Okçu “Öncelikle çalışanın farkındalığının sağlanması gerekiyor. Sürekli gelişim kurumun itekleyerek yapacağı bir şey değil. İkincisi bu gelişim araçlarının sunulması gerekiyor. Üçüncüsü ise bunu yaparken zorluklara karşı mücadele edebilme ruhunu sağlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde üst üste 7. senedir yer aldıklarını hatırlatan Okçu “Kadının sosyal ve ekonomik alandaki mevcudiyetinin güçlü bir mevcudiyet olmasını temin etmek, kadının karar alma mekanizmalarında aktif rol almasını temin etmek, hem iş dünyasında hem toplumsal dünyada tam eşitliği sağlayabilmek, kısacası eşitliğe dayalı bir kültür oluşturabilmek Garanti BBVA’nın olmazsa olmaz kültür parçalarından bir tanesi. O nedenle tesadüfi değil. Tüm çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın, orta ve üst düzey yöneticilerimizin ise yüzde 40’ı kadın. Birleşmiş Milletler’in Kadının Güçlenmesi İlkeleri’nin ilk imzacılarındanız. Kadınlara yönelik kadın yönetici mentor programlarımız var” diye konuştu.

İklim değişikliği ile ilgili ise Okçu “Faaliyetlerimizi bu alanda kurum olarak yaptıklarımız ve çalışanlarımızın verdiği destek olarak ikiye ayırabiliriz. Bütün binalarımızda olmazsa olmaz olan İSO 14001 Çevre Yönetim sertifikası var. Sıfır atık konusunda çalışmalarımız var. Karbon yoğunluğunu azaltacak çalışmalarımız devam ediyor ” şeklinde konuştu.Ekonomi Haberleri