Fransa’da enflasyon ağustosta beklentinin altında kaldı

Fransa’da enflasyon ağustosta beklentinin altında kaldı

31/08/2022 Kapalı Yazar: sevi


Fransa’da tüketici enflasyonu ağustosta bir önceki yıla göre yüzde 6,5 arttı. Beklentiler tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 6,7 artacağı yönündeydi.

Fransa’da enflasyon ağustosta beklentinin altında kaldı

Fransa’da enflasyon zirve seviyeleri gördükten sonra ağustosta beklenenden daha fazla geriledi.

Bloomberg’in haberine göre, enflasyona karşı daha agresif adımların atılması yönünde çağrılar yapılırken Fransa’dan gelen veri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) üstündeki baskıyı hafifletti.

ENFLASYON BEKLENENDEN DAHA AZ ARTTI

Euro Bölgesi’nin ikinci en büyük ekonomisinde tüketici fiyatları ağustosta bir önceki yıla göre yüzde 6,5 arttı. Tüketici enflasyonu temmuzda bir önceki yıla kıyasla yüzde 6,8 artmıştı. Veriler, Bloomberg’in ekonomistler arasında yaptığı anketteki yüzde 6,7’lik medyan tahmine kıyasla daha büyük bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Hizmet fiyatları geçen ayla aynı hızda yükselirken, gıda ve mamul mal maliyetlerindeki artış hızlandı. Ancak enerji giderlerindeki zayıf artış enflasyon oranındaki yükselişi aşağı çekti.

Gözler bugün açıklanacak Euro Bölgesi enflasyon verilerine çevrildi.

ALMANYA’DA ENFLASYON YÜZDE 7,9

Dün açıklanan verilere göre Almanya’da ağustosta enflasyon yüzde 7,9’la 1974’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmıştı. Almanya’da enflasyon temmuzda yüzde 7,5 kaydedilmişti. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle Almanya’da enflasyonun arttığı belirtilmişti.

Hizmet üretici enflasyonu temmuzda hız kesti İlginizi Çekebilir Hizmet üretici enflasyonu temmuzda hız kesti Büyüme rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir Büyüme rakamları açıklandı Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatları durdu İlginizi Çekebilir Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatları durduEkonomi Haberleri