Fed’in yarı yıl sunumunda enflasyon vurgusu

Fed’in yarı yıl sunumunda enflasyon vurgusu

04/03/2023 Kapalı Yazar: sevi


Fed Başkanı Powell’ın ABD Kongresi’nde yapacağı sunumu bankanın web sitesinde yayımlandı. Raporda bankanın yüksek enflasyonun yol açtığı sorunların farkında olduğu ve yetkililerin yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak konusunda kararlı oldukları belirtildi.

Açıklamada “Para politikası duruşu yeterince kısıtlayıcı olana dek faiz artışlarının devam etmesi uygun olacak” ifadesi yer aldı.

Raporda ekonomik görünüme ilişkin olarak Tüketici Güveninin çok düşük seyrettiği, enflasyonun hedefin çok üzerinde olduğu belirtildi. Rapora göre finansal istikrar endişeleri ılımlı olarak görülürken “ekonomik görünümdeki zayıflık, yüksek faiz oranları ve yılın ikinci yarısına dair artan belirsizliklerle finansal kırılganlıklar ılımlı kalacak. Hisse senedi piyasalarında değerleme baskıları ılımlı biçimde artarken gayrimenkul fiyatları temel göstergelere kıyasla yüksek seyrediyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Başkan Powell gelecek hafta Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde ve Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde sunum yapacak.Ekonomi Haberleri