Fed üyesinden ücretlerde cinsiyet eşitsizliği mesajı

Fed üyesinden ücretlerde cinsiyet eşitsizliği mesajı

22/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, kadınlara eşit ücret konusunda daha yapılacak çok iş olduğunu ve cinsiyetler arası uçurumun kapatılmasının ekonomik büyümeyi artıracağını söyledi. Mester  “Cinsiyete dayalı ücret farkı altmışlı yıllara göre daha az, ancak daha yapılacak çok iş var” dedi. 

Mester Yahoo Finance LIVE’a yaptığı açıklamada, Cleveland Fed’in araştırmasına atıfta bulunarak, kadınların işgücüne katılımının erkeklere göre çeşitli şekillerde zarar gördüğünü söyledi ve bu bakımdan erkeklerden daha fazla sorumlu olan kadınların çocuk bakımının yüksek maliyeti, vergi muamelesi gibi noktaları işaret etti.

Moody's ABD'd 11 bölgesel bankanın notunu düşürdü

Moody’s ABD’d 11 bölgesel bankanın notunu düşürdü

Cleveland Fed Bankası ekonomisti Lara Loewenstein’ın araştırmasına göre, “Evli kadınlar genellikle eşlerinden daha az kazanıyor ve genellikle küçük çocuklarına daha fazla bakım sağlıyor. ABD’nin evli çiftleri nasıl vergilendirdiği, Sosyal Güvenlik yardımlarının nasıl tasarlandığı ve çocuk bakımı masraflarının kadınlara dayattığı yüksek marjinal vergi oranlarıyla uyumlu olan bu sosyolojik gerçekler, kadınları çalışmamaya teşvik ediyor”.

Mester, ücret farkının bir kısmının, kadınların erkeklere göre farklı sektörlerde farklı iş türlerine sahip olmalarına ve bunun da çocuk bakımı sorumlulukları ve bu bakımı bulmanın zorluklarına bağlı olmasına bağlanabileceğini söyledi. Bank of America’ya göre kadınlar, en düşük nominal ücret artışlarının görüldüğü sağlık ve eğitim sektörlerinin yüzde 75’ini oluşturuyor.

Bank of America’ya göre kadınlar, ücretsiz bakım işlerine erkeklerden üç kat daha fazla zaman ayırdıkları için, artan çocuk bakımı maliyetleri onları iş gücünden uzaklaştırabiliyor veya iş gücünün dışında bırakabiliyor.

Fotoğraf: Alamy

Ekonomi Haberleri