Fed üyesinden şahin çıkış – Ekonomi Haberleri

Fed üyesinden şahin çıkış – Ekonomi Haberleri

22/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


St Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun inatçı şekilde yüksek seyretmeye devam ettiğine işaret eden son veriler sonrasında faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bullard, ABD ekonomisinin bir bankacılık krizine, bir resesyona doğru gittiğinin, yakın gelecekte her ikisinin de gerçekleşebileceği endişelerinin dile getirildiği ortamda bile Fed’in faiz artırımlarını sürdürmesi gerektiğini savundu.

ABD'de işten çıkarma dalgası finansa sıçrıyor

ABD’de işten çıkarma dalgası finansa sıçrıyor

Fed’in gelecek 6 ay içinde bir resesyona girebileceği yönünde Wall Street’te yapılan değerlendirmelere karşı çıkan Bullard, bu öngörülen ABD iş gücü piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini, pandemi döneminde yapılan tasarrufların henüz harcanmadığını görmezden geldiklerini öne sürdü.

Bullard, Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşmakta olduğu değerlendirmelerine katılmakla birlikte, politika faizinin 50 baz puan daha artırılarak yüzsde 5,50-5,75 aralığına yükseltilmesi ve enflasyon kontrol altına alınana kadar orada tutulması gerektiğini vurguladı.

St Louis Fed Başkanı, Fed’in gelecek tophlantıda kapsamlı, derin ileri dörüm yönlendirmede bulunmaktan kaçınması ve seçeneklerini açık tutması gerektiğini de savundu.

Ekonomi Haberleri