Faizi daha da artırmayı planlıyoruz

Faizi daha da artırmayı planlıyoruz

19/11/2022 Kapalı Yazar: seviAvrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, “Faiz oranlarını daha da artırmayı planlıyoruz ve parasal gevşemeyi geri çekmek yeterli olmayabilir” dedi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Frankfurt’ta düzenlenen ‘2022 Avrupa Bankacılık Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Avrupa’da ekonomik toparlanma ve enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon ile mücadele için alınan önlemlerin ekonomiyi yavaşlatacağını anlatan Lagarde, ECB’nin gelecek ay yapılacak toplantısında faiz oranlarında artış olacağının sinyalini verdi. Lagarde, “Oranları (faiz) daha da artırmayı planlıyoruz ve parasal gevşemeyi geri çekmek yeterli olmayabilir” yorumunu yaptı.

Enflasyonla mücadelede ekonomik büyümenin kısıtlanması gerekebileceğine işaret eden Lagarde, faiz oranlarının para politika duruşlarını ayarlamanın ana aracı olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Lagarde, ECB’nin diğer politika araçlarını da normalleştirmesi ve böylece faiz politikasının sağladığı teşviki artırması gerektiğini anlattı.

Bu nedenle merkez bankası bilançosunun ölçülü ve öngörülebilir bir şekilde normalleştirilmesinin uygun olduğunu belirten Lagarde, ECB’nin yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesine izin vermeyeceğini vurguladı.  

Ekonomi Haberleri