Erdoğan’ın Ukrayna tahılı için çabalarını takdir ediyorum

Erdoğan’ın Ukrayna tahılı için çabalarını takdir ediyorum

16/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de NATO savunma bakanları toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’nın kendini savunma hakkını korumak için ekipman sağlama taahhüdünü yineledi ve NATO’nun doğu kanadına daha fazla asker konuşlandıracağını duyurdu.

AA’ya göre Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dün yaptığı görüşmeye ilişkin sorulara ise “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mahsur kalan tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için çözüm bulma çabalarını takdir ediyorum” yanıtı verdi.

Türkiye’nin meşru endişelerini gidermek için çalıştıklarını yineleyen Stoltenberg, “Türkiye’nin ‘evet’ demesini, Finlandiya ve İsveç’i yeni üyeler olarak kabul etmesini sağlayacak şekilde onları (endişeleri) nasıl ele alabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye’nin de NATO’nun açık kapı politikasından yana olduğunun altını çizmenin önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Savunma bakanlarının 29-30 Haziran’da Madrid’de düzenlenecek NATO Zirvesi için hazırlıkları tamamladıklarını söyleyen Stoltenberg, “Madrid Zirvesinin, daha güçlü caydırıcılık ve savunma, Ukrayna ve risk altındaki diğer ortaklar için sürekli destek konuları açısından dönüştürücü nitelikte bir zirve olacağından eminim” dedi.

Zirvede yeni Stratejik Konsept’in kabul edileceği, Rusya ve diğer yükselen tehditlere karşı pozisyon belirleneceğini ve bu anlamda Çin’in de ilk kez dahil edileceğini vurgulayan Stoltenberg, Asya-Pasifik ülkelerinin liderlerinin de katılımcılar arasında yer alacağını belirtti.

The Guardian’ın aktardığına göre, NATO Genel Sekreteri, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in geçtiğimiz günlerde Rusya’nın “belki bir şekilde kışkırtıldığı” yönünde yaptığı açıklamayla ilgili soruya da yanıt verdi.

Stoltenberg, Francis’in sözleriyle ilgili “NATO bir savunma ittifakıdır ve Ukrayna’daki savaş Başkan Putin’in savaşıdır. NATO’nun uzun yıllardır yaptığı şey, Avrupa’da bağımsız bir egemen ulusu desteklemektir. Bu kimse için bir tehdit değil. Bu bir provokasyon değil. Ve yapmaya devam ettiğimiz şey bu. Ukrayna’ya karşı bu vahşi saldırganlığın sorumluları Başkan Putin ve Moskova’dır” dedi. (DIŞ HABERLER)

 

Ekonomi Haberleri