Erdoğan kabine toplantısı sonrası konuşuyor

Erdoğan kabine toplantısı sonrası konuşuyor

26/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 3 saat 40 dakika süren Kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan EYT ile ilgili düzenlemenin yakında tamamlanacağını belirterek “Arzumuz yılbaşından önce bu meseleyi gündemimizden çıkarmak” dedi.

Erdoğan ülkeyi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmak istediklerini belirterek “amacımız 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları affetmeyeceklerini söyledi.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı;

“Yıl içindeki gelişmeler sonucunda Temmuz ayında asgari ücreti 5 bin 500 lira seviyesine çıkarttık. Şimdi 8 bin 507 lira olarak ilan ettik. Asgari ücret önceki yıla göre yüzde 200, yılbaşına göre yüzde 100 oranında yükseldi. Net asgari ücret 2021’e göre 3 kat, yılbaşına göre 2 kat artmış oldu. Asgari ücrete kişi başına verdiğimiz devlet katkısını da 250 liraya çıkardık.

Geçtiğimiz yıl alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Amacımız asgari ücretin işverene maliyetini azaltarak, yaptığımız yüksek oranlı artışların istihdamda olumsuzluğa yol açmamasıdır.

Memur ve emeklilere zam mesajı

Ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Asgari ücreti belirlerken, sosyal yardımlar, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerinde bu anlayışla hareket ediyoruz. İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız.

Çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu meseleyi de yılbaşından önce arzumuz gündemden çıkartmaktır.

Girdi maliyetlerin artışların üstünde yapan fırsatçılık yapanları asla müsaade etmeyeceğiz. Bu hukuki olduğu kadar ahlaki zeminde de yürütülmek durumundadır. Mal ve hizmetlerin üzerinde çok artışlar yapılması, kısa vadede kazandırıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede kaybettirecek yaklaşımdır.”

Sürecek…Ekonomi Haberleri