Enflasyonu yüzde 2’ye düşürmeye ciddi şekilde odaklandık

Enflasyonu yüzde 2’ye düşürmeye ciddi şekilde odaklandık

17/06/2022 Kapalı Yazar: seviFed Başkanı Jerome Powell enflasyonla mücadeleye ilişkin mesajlarına devam ediyor. Powell Fed’in doların küresel rolüne yönelik konferansında yaptığı açılış konuşmasında Fed’in ciddi şekilde enflasyonu yüzde 2’ye düşürmeye odaklı olduğunu belirtti.

Powell, Fed’in fiyat istikrarına yönelik güçlü taahhüdünün dolara bir saklama aracı olarak geniş çaplı güven duyulmasına destek verdiğini söyledi.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre Powell Fed’in dijital para çıkarmayı değerlendirdiğini, bu dijital paranın doların uluslararası statüsünün devam ettirilmesine katkı sunacağını belirtti.

ABD Merkez Bankası Fed 75 baz puan ile 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirirken, Fed Başkanı Jerome Powell gelecek ay da 75 veya 50 baz puanlık bir artışa gidilebileceği mesajını vermişti.

Powell’ın “75 baz puanlık faiz artışı alışılmadık şekilde büyük bir adım ve bu büyüklükteki adımların yaygın hale gelmesini beklemiyorum” demesi çok daha büyük faiz artırımları ihtimalini masadan kaldırarak piyasaları desteklemişti.

Ekonomi Haberleri