Emekli maaş zammı ne kadar? Emekli zammı yüzde kaç olacak?

Emekli maaş zammı ne kadar? Emekli zammı yüzde kaç olacak?

19/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Emekli vatandaşlar maaş zammı için enflasyon oranlarının açıklanacağı günü bekliyor ancak Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 3 civarında gerçekleşirse işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri yüzde 17.5 oranında küçük bir zam alacak. TÜİK’e göre temmuzdan bu yana geçen 5 ayda tüketici fiyatları yüzde 14.05 arttı, emekli maaş zammı 2 Ocak 2022 Pazartesi günü belli olacak.

Her ay zam üstüne zam ile karşılaşan memurlar, en azından enflasyon farkı ile bir nebze rahatlamak istiyor. Memur ve emekli zammı için 2023 yılı beklenirken, maaş zam oranı belli oldu gibi.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ilave zam verilmezse memur emeklileri yüzde 18.6, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17.5 oranında cüce bir maaş zammıyla yetinmek zorunda kalacak.

YILBAŞI ZAMMI YÜZDE 18.6

TÜİK’e göre temmuzdan bu yana geçen 5 ayda tüketici fiyatları yüzde 14.05 arttı. Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 zam yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı hesap yöntemine göre, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6.6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Maaş ve emekli aylıklarının gerçek hayat pahalılığını ölçmeyen TÜİK enflasyonu karşısında bile eridiğini gösteren bu fark hemen değil, yeni yılda yapılacak toplu sözleşme zammıyla birlikte ödenecek. Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17.5’e yükselecek. Böylece memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9.8’e çıkacak. Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla birlikte toplam zam oranı yüzde 18.6 düzeyinde kalacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17.5 oranında zam yapılacak.Ekonomi Haberleri