Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Paris saldırısı açıklaması: Aydınlatmak Fransız devletinin sorumluluğundadır

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Paris saldırısı açıklaması: Aydınlatmak Fransız devletinin sorumluluğundadır

24/12/2022 Kapalı Yazar: seviEmek ve Özgürlük İttifakı, cuma günü Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneği’ne saldırı ile ilgili “Kürt işyerlerine ve Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneğine düzenlenen saldırıyı bütün bağlantılarıyla açığa çıkarmak Fransız devletinin sorumluluğundadır” açıklaması yaptı.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne Cuma günü düzenlenen saldırıda üç kişi hayatını kaybetti, üç kişi yaralandı.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, saldırının ardından ortak açıklama yaptı.

TIKLAYIN | Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı: Üç kişi yaşamını yitirdi; kentte başlayan protestoya polis müdahale etti

Kısa Dalga’nın aktardığına göre, katliamın aydınlatılmasını ve asıl faillerin ortaya çıkarılmasını talep eden Emek ve Özgürlük İttifakı’nın açıklaması şöyle:

“Yargıyı kendi denetimine alarak toplumsal muhalefeti tasfiye etme aygıtına dönüştüren AKP-MHP iktidarının ağır cezalara çarptırdığı binlerce insan, özellikle son yıllarda ülke dışına çıkmak zorunda bırakılmıştır. Gittikleri ülkelerde de can güvenlikleri sağlanamamakta ve saldırıya açık hale gelmektedirler.

2013 yılında katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın asıl katillerinin ve bağlantılarının açığa çıkarılmamış olması yeni bir katliama yol açmıştır. Düzenlenen saldırı sadece ırkçı saiklerle işlenmiş bir cinayet değildir. Bizzat planlanmış, programlanmış ve sonuçları hesaplanmıştır.

TIKLAYIN | Paris saldırganı: Kürtleri bilerek hedef aldım

Böylesi organize bir katliamı tek bir insanın yapabileceği bir eylem olarak görmek mümkün değildir. Kürt işyerlerine ve Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneğine düzenlenen saldırıyı bütün bağlantılarıyla açığa çıkarmak Fransız devletinin sorumluluğundadır. 2013 yılında işlenen katliamın failleri hala belirsizliğini korurken son katliamın asıl faillerinin ortaya çıkarılmaması bütün Fransız yargısını ve Fransız hükümetini zan altında bırakacaktır. Bizler, başta Avrupa’daki devrimci ve demokratik güçler olmak üzere bütün toplumsal kesimlerin bu olayın aydınlatılması için gerekli duyarlılığı göstermesini talep ediyor, yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımızın ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” 

TIKLAYIN | Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi yakınlarında gerçekleştirilen saldırının ardından protestolar: Çıkan olaylarda 11 polis memuru yaralandı

Ekonomi Haberleri