Edirne’de hafta sonu Bulgar turist yoğunluğu

Edirne’de hafta sonu Bulgar turist yoğunluğu

12/11/2022 Kapalı Yazar: seviEdirne’de hafta sonları Bulgar turist sayısında artış yaşanıyor. Edirneli pazar esnafı Ömür Biçer, “Şu anda işler iyi, yoğun. Türkler hiç yok gibi bir şey. Genelde Bulgar müşterimiz var. İyi de alışveriş yapıyorlar” dedi.

Bulgar levasının 9,85 Türk Lirasına denk gelmesi nedeniyle Bulgar vatandaşları alışveriş için Edirne’ye geliyor. Tur otobüsü ya da özel araçları ile günübirlik gelerek sınır kapısından giriş yapan turistler özellikle  AVM ve halk pazarlarına rağbet ediyor. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tur otobüslerinin park ettiği alanda yaptığı açıklamada, “Edirne ekonomisi için çok büyük bir fırsat ama Türkiye’deki emekli, işçi, yoksul insanlar, asgari ücretle çalışan insanlar Bulgarlara sadece uzaktan bakıp seyrediyorlar. Bulgar vatandaşlar Türkiye’ye kimlikle geliyor. Bizim yurttaşlarımız pasaportla Buılgaristan’a, başka ülkeye giderken vize almak zorundalar” ifadelerini kullandı.

“Bizim paramızın değeri kalmadı”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Bu alanda 50 civarında Bulgarsitan’dan gelen otobüs var. ki bu alan gibi başka alanlarda da Bulgar vatandaşları otobüslerle, arabalarıyla, minibüslere binerek buraya geliyorlar. Bir alışveriş çılgınlığı var. Neden mi? Çünkü bir leva 10 liraya 10 kuruş kaldı. 10 kuruş sonra 1 leva 10 lira olacak. 2002 yılında 50 kuruşa 1 leva alabiliyorken 2010’da 1 leva, 1 lira iken şimdi 1 leva alabilmek için 10 lira veriyoruz ve bizim paramızın değeri kalmadı. Edirne ekonomisi için çok büyük bir fırsat ama Türkiye’deki emekli, işçi, yoksul insanlar, asgari ücretle çalışan insanlar Bulgarlara sadece uzaktan bakıp seyrediyorlar. Bulgar vatandaşlar Türkiye’ye kimlikle geliyor. Bizim yurttaşlarımız pasaportla Buılgaristan’a, başka ülkeye giderken vize almak zorundalar.”

“Biz kendi kimliklerimizle oraya gitmek istiyoruz, artık”

1978 yılında Bulgarsitan’dan Türkiye’ye göç eden İbrahim Şirin, Türkler’in Bulgarsitan’a gitmek için vize almak zorunda olduğunu belirterek, “1978’de buraya göç aldık. Kendi anavatanımıza döndük. Ama ora doğumluyum. Fakat gördüğünüz üzere herkes buraya kimliğiyle gelip alışveriş yapabiliyor, rahatça gezebiliyor. Bizden daha iyi geziyor burada. Daha güzel de yaşantısını yapıyor. Biz kendi kimliklerimizle oraya gitmek istiyoruz, artık. Pasaportumla gidemiyorum oraya” dedi.

“Yıllar önce Türkler giderdi Bulgaristan’a şimdi Bulgarlar geliyor”

Pazar esnafı Ömür Biçer, “Şu anda işler iyi, yoğun. Türkler hiç yok gibi bir şey. Genelde Bulgar müşterimiz var. İyi de alışveriş yapıyorlar. Burada paraları 10 kat değer kazandı, şu anda. Euro neredeyse 20 lira oldu. Onların da 1 levası 10 lira oldu. Yıllar önce Türkler giderdi Bulgaristan’a şimdi Bulgarlar geliyor, buraya. Gelirler, bu fiyatlar oldu mu, herkes alır” dedi. (ANKA)

Ekonomi Haberleri