ECB’den faiz artırımlarına devam mesajı

ECB’den faiz artırımlarına devam mesajı

09/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos enflasyonun fiyat istikrarı tanımında belirlenen hedefe geri gelmesini sağlayacak seviyeye ulaşıncaya kadar faiz artırımlarına devam edeceklerini açıkladı.

Ulaşılması gereken faiz seviyesinin gelecek verilere bağlı olduğunu belirten Guindos, faiz seviyesini belirlerken enflasyonun gelişimine, ekonomik şartlara, talebe ve enerji fiyatlarına bakacaklarını vurguladı.

Guindos gelecek Yönetim Konseyi toplantısında kararlarını aralık ayında yayınlanacak yeni projeksiyonlara ve Eurostat’ın kasım ayı için önce enflasyon tahminini temel alarak oluşturacaklarını anlattı.

Amerika bypass etmişti: Avustralya'yla Fransa arasında 381 milyon dolar çöpe gitti

Amerika bypass etmişti: Avustralya’yla Fransa arasında 381 milyon dolar çöpe gitti

Enflasyonun önümüzdeki birkaç ay yüzde 10,7 civarında dolaşacağını öngören Guindos, “Gelecek yılın ilk yarısında enflasyon düşmeye başlayacak. Ortalamada manşet ve çekirdek enflasyon çok yüksek kalmaya devam edecek. Ancak ortalamalar yüksek kalsa da gelecek yılın ilk yarısında trendin aşağı yönlü olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Euro Bölgesi’de bu yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre büyümenin negatif olması olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Guindos, gelecek yılın ilk çeyreğinde de büyümenin büyük olasılıkla negatif olacağını belirtti.

Ekonomi Haberleri