Dünyanın en zengin insanı artık bir Avrupalı! Peki Bernard Arnault kimdir?

Dünyanın en zengin insanı artık bir Avrupalı! Peki Bernard Arnault kimdir?

15/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, şu anda 171 milyar dolar değerinde olan Arnault’un serveti, Salı günü Tesla CEO’sunun 164 milyar dolarlık servetini geride bıraktı. Arnault, Musk’ı geçen hafta Forbes’un “Gerçek Zamanlı Milyarderler” listesindeki en üst sıradan çıkarmıştı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın net değeri bu yıl 107 milyar dolar düştü. Arnault’nun LVMH’deki hakim hissesinden kaynaklanan serveti ise, 7 milyar dolarlık mütevazı bir düşüş yaşadı.

Endekse göre Musk’ın serveti, üçüncü ve dördüncü sırada yer alan Hintli sanayici Gautam Adani’nin (125 milyar dolar) ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un (116 milyar dolar) servetinden rahat bir şekilde daha büyük. Bu nedenle listede daha aşağı düşmesine muhtemel gözle bakılmıyor.

Yükselen enflasyon daha az varlıklı müşterilerin harcama alışkanlıklarını değiştirmesine yol açsa da, lüks piyasası bu yıl nispeten istikrarlı kaldı. Tesla’nın hisse fiyatı bu yıl Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması nedeniyle yüzde 54 düşerken, LVMH hissesi ise ABD ve Avrupa’daki güçlü satışların desteğiyle sabit kaldı.

 LVMH’nin piyasa değeri 362,4 milyar Euro (386 milyar dolar) oldu.

ARNAULT’IN SIRRI LÜKS’TE

1949’da Fransa’nın kuzeyindeki Roubaix’de doğan Arnault, Paris’teki prestijli bir mühendislik okulu olan École Polytechnique’den mezun oldu. Kariyerine aile şirketi Ferret-Savinel’de başladı ve art arda terfi ettikten sonra 1978’de yönetim kurulu başkanı oldu.

Altı yıl sonra, Fransız hükümetinin Boussac Saint-Freres’i devralacak yeni bir yatırımcı aradığı haberini aldı. İflas eden tekstil grubu önemli bir varlık olan ünlü Fransız moda evi Christian Dior’a sahipti.

Arnault, grubun kontrolünü satın aldı, tekrar kârlı hale getirdi ve dünyanın önde gelen lüks tüketim malları şirketini geliştirmek için bir strateji başlattı. LVMH web sitesinde yer alan bir biyografiye göre, “Bu süreçte, Christian Dior’u yeni organizasyonun mihenk taşı olarak yeniden canlandırdı”.

Arnault, grubun Louis Vuitton ve Moët Hennessy’nin birleşmesiyle kurulmasından iki yıl sonra, 1989’da LVMH’nin çoğunluk hissesini satın aldı. Bu tarihten beri şirketin başkanı ve CEO’su olarak devam ediyor.

Elon Musk bir kez daha Tesla hissesi sattı

Elon Musk bir kez daha Tesla hissesi sattı

Kendi adı birçok kişi tarafından hemen tanınmasa da, Arnault’nun büyümesine aracı olduğu markalar – Christian Dior’dan Dom Pérignon’a kadar – herkesin bildiği isimler haline geldi.

Son otuz yılda Arnault, LVMH’yi şarap, alkollü içkiler, moda, deri ürünler, parfümler, kozmetikler, saatler, mücevherler, lüks seyahatler ve otel konaklamaları satan 75 etiketle bir lüks tüketim merkezine dönüştürdü. 1992’de Pekin’de Çin’in ilk Louis Vuitton mağazasını açtı.

Ocak 2021’de grup, lüks sektörünün şimdiye kadarki en büyük satın alımı olan ikonik ABD’li kuyumcu Tiffany & Co’nun 15,8 milyar dolarlık devralımını da tamamladı.

HAYIRSEVER KİMLİĞİ VE SOSYAL KAMPANYALARI

Arnault’nun hayırsever çabaları, esas olarak himayesini sanat ve kültüre odaklayan LVMH aracılığıyla sürdürülür. 2019’da grup , Paris katedralinde çıkan büyük bir yangının ardından Notre Dame’in yeniden inşasına yardım etmek için 200 milyon € (212 milyon dolar) bağışta bulundu .

Arnault uzun süredir Avrupa’nın en zengin insanı unvanını elinde tutuyor, ancak 73 yaşındaki iş insanı, Musk’tan çok daha düşük bir profile sahip. Arnault, herhangi bir büyük sosyal medya platformunda kişisel olarak da aktif değil.

Milyarder Ekim ayında, LVMH’ye ait Radio Classique’e özel jetini, uçağı sık kullandığı için “Twitter’da utandığı için” sattığını söylemişti.

Bloomberg’e göre Arnault evli ve beş çocuğu var ve bunların tümü şu anda LVMH’de veya onun markalarından birinde çalışıyor.

Ekonomi Haberleri