Dört çeşit yemek 29 TL

Dört çeşit yemek 29 TL

17/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı ve öğrenim gördüğü Çapa’da ilk ‘Kent Lokantası’nı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla açtı.

29 TL’den satılacak 4 çeşit yemeği öğrencilere servis eden İmamoğlu, “Kent lokantalarımız, aslında seçim döneminde de üstünde konuştuğumuz ve bugün de gündemde olan ve İstanbul’un ihtiyacı olduğu noktasında ne yazık ki emin olduğumuz bir hat” dedi.

ANKA’nın haberine göre İmamoğlu şunları kaydetti:

‘İŞÇİLER İÇİN DE AÇILACAK’

“Burada şöyle davranıyoruz; öncelikle sosyal tesislerin ana üretim yerinde tüm hijyen kurallarına uygun üretim yapılan üç çeşit yemekten, bir de tabii salatasını ya da haydarisini sayarsak dört çeşitten oluşan bir menüyü sunuyoruz. Tabldot şeklinde, bu gördüğünüz biçimde servisler yapılacak lokantalarımızda. Şu anda bu gördüğünüz sistemle 29 lira fiyatla çıkıyoruz. Dediğim gibi, şehrimizin özellikle öğrencilerin çok olduğu, emek yoğun ve özellikle ücret olarak da düşük ücretli çalışılan alanlarda Kent Lokantası açmaya dönük hamlelerimiz devam edecek. Burada temel amacımız, gençlerimizin, öğrencilerimizin güvenilir ve hijyenik ucuz gıdaya erişebilmelerini sağlamak. İlave olarak, az önce dediğim gibi, çalışan işçiler var. Özellikle işte İkitelli, Bağcılar, Sultanbeyli gibi böyle sanayi yoğun olan noktalarda, orada da onlara yakın alanlarda mekanlar üreteceğiz.”

‘TEMEL ÇÖZÜM İYİ BİR EKONOMİ YÖNETİMİ’

“Bütün bunların temel çözümü, ülkenin iyi bir ekonomi yönetimine ve sürecine kavuşmasıyla mümkün. Ama biz, şu anda bir yarayı belki iyileştiremiyoruz ama pansuman etmek, hayatın sürdürülebilirliğini sağlama noktasında dediğim gibi çocuklarımızın, gençlerimiz, özellikle düşük ücretli çalışan emekçilerimize yakın noktalarda bu tür alanlarımızı, kent lokantalarımızı açarak onlara hijyenik, kaliteli, aynı zamanda fiyatı uygun bir yemek erişimini sağlamış olacağız.”

‘İKİNCİSİ BAĞCILAR’DA HAZIR’

“İlk lokantamız hayırlı olsun, ikincisi Bağcılar’da hazır. Her şeyi toparlandı, şu anda çalışanıyla ilgili süreç tamamlanmak üzere. Orada da kadın çalışanlarımız olacak. Ve ondan sonra Bağcılar şubesini de açacağız. Diğer noktalarla ilgili arayışlarımız sürüyor, sürecek. Özellikle eylül ayında, okulların başlama döneminde, üniversitelerin başlama döneminde, ekim ayında daha etkin bir biçimde yeni yerleri de açacağımızı İstanbul’daki hemşerilerimize, halkımıza duyuruyoruz.”

‘ÇALIŞANLARIN TAMAMI KADIN OLACAK’

Kent Lokantaları’nda, İBB güvencesiyle vatandaşlara ucuz, sağlıklı ve kaliteli yemekler sunulacak. Öğrenciler, asgari ücretle çalışan işçiler ve tüm İstanbullular, uygun fiyatlarla lokanta hizmeti alacak. Kent Lokantaları’nda kadınlar istihdam edilecek. Çapa Kent Lokantası’nın 10 kişilik çalışan kadrosunun tamamı kadınlardan oluşacak. 12:00-20:00 arası hizmet verecek lokantada, günde 500 kişi yemek yiyebilecek. Kent Lokantası’nın ikincisi, çok yakında Bağcılar Meydanı’nda hizmete girecek.

Kent Lokantası’nda fiyatlar ise şöyle:

Dört çeşit yemek (çorba, ana yemek, yardımcı yemek, salata ve su): 29 TL

Meşrubat: 5,5 TL

Tatlı: 7 TL

Su: 1 TL

(HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri