Donald Trump, cinsel saldırıyla suçlanıyor: Dava New York’ta başladı

Donald Trump, cinsel saldırıyla suçlanıyor: Dava New York’ta başladı

26/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Başkanlık yarışında üçüncü kez Cumhuriyetçilerin aday adayı olduğunu açıklayan Donald Trump, bu kez de bir cinsel saldırı suçlamasıyla yargılanıyor. Salı günü New York’ta Manhattan Federal Mahkemesi’nde başlayan davanın açılışında şikayetçi eski köşe yazarı E Jean Carroll’un avukatı Shawn Crowley, müvekkilinin olayı o günlerde arkadaşlarına anlatmış olduğunu vurguladı.

79 yaşındaki müşteki Carroll, Trump’ın 1990’lı yıllarda Manhattan’daki büyük bir mağazada kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söylüyor. Trump ise iddiayı reddediyor. Trump’ın avukatı duruşmadaki açış konuşmasında, Carroll’un suçlamasıyla ilgili bir kanıtı olmadığını söyleyerek, “Olay gelip ‘İnanılmayacak bir şeye inanıyor musunuz’ sorusuna dayanıyor” diye konuştu.

TRUMP’I CİNSEL SALDIRIYLA SUÇLAYAN İKİ KADIN DA TANIKLAR ARASINDA

Avukatı Carroll’un da mahkemede ifade vereceğini ve yaşadıklarını anlatacağını ayrıca Bergdorf Goodman mağazasının iki çalışanı, Carroll’un kızkardeşi ve Trump’ın cinsel saldırısına uğradıklarını iddia eden iki diğer kadının da tanıklar arasında olduğunu söyledi. Dünkü duruşmada yargıç, Trump’ın avukatlarından, eski başkanın bu hafta sonuna kadar bazı duruşmalara katılıp katılmayacağına açıklık getirmelerini istedi. Buna göre mahkemede güvenlik açısından hazırlık yapılması gerekeceğini kaydetti.

Carroll’un davayı kazanması halinde şu ana kadar hakkında bu tür yirmiyi aşkın iddia gündeme getirilen Trump, ilk kez yasal olarak cinsel saldırıdan suçlu bulunmuş olacak. (BBC Türkçe)

 

Ekonomi Haberleri