‘Demir Yumruk’ davası İskenderun’da değil Ankara’da görülecek

‘Demir Yumruk’ davası İskenderun’da değil Ankara’da görülecek

21/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – ‘Çöktükleri’ demir-çelik fabrikalarında paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen, yargıda da rüşvet ağı kurdukları ortaya çıkan çetelere yönelik “Demir Yumruk” soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 17 sanıklı iddianamenin “yetkisizlik” kararıyla İskenderun’a gönderilmesine yapılan itiraz kabul edildi.

AA’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 16 Ağustos’ta tamamladığı iddianame, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme, suçların gerçekleştiği yer ile sanıkların birçoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, dosyanın buradaki ağır ceza mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Sanıklardan birinin itirazı üzerine, nihai kararı vermesi için dosya bir sonraki mahkeme olan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İtirazı kabul eden mahkeme, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararını kaldırdı. Buna göre, Demir Yumruk soruşturması kapsamında açılan ilk dava Ankara’da görülecek.25 

25 MİLYARLIK KAMU ZARARI

İddianamede sanıkların, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren ve ekonomik dar boğaza düşen fabrikaları, yeniden işler hale getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket yönetimlerini de akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan yönetimler aracılığıyla idare ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar aracılığıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Katma Değer Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri yer aldı.

Sanıkların ayrıca bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Demir Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Çelik Taşımacılık Sanayi ve Ticaret AŞ firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri