Cumhurbaşkanımız mart ayında bu yönde bir karar alabilir

Cumhurbaşkanımız mart ayında bu yönde bir karar alabilir

19/01/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim kanunundaki değişiklikler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “1 yıllık süre seçim tarihine göre belirlenir. Nisanda yürürlüğe girdi ve mayısta 1 yılı geçen bir süre olduğu için seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, aynen uygulanacaktır” dedi.

Bekir Bozdağ, Haber Global’de katıldığı programda seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Seçimlerle ilgili önemli düzenlemeler hem Anayasa’mızda var hem de seçim kanunlarımızda yer alıyor” diyen Bozdağ, “Anayasa’da ‘seçim kanunlarında yapılan değişiklikler bir yıl içerisinde yapılan seçimlerde uygulanmaz’ der. Bazıları bunun seçim sürecinin başlangıcını kast ettiğini söylüyor. Burada kasıt, seçimin yapıldığı tarihe göre yapılır. Seçimin yapıldığı tarihe göre bu hesaplama yapılır. Seçim kanunlarında yapılan önceden de değişiklikler var. 12 Haziran 2011 seçimleri yapıldı, YSK gündemine geldi, oradan bir karar çıktı. Çok net şekilde ifade ediliyor” ifadelerini kullandı.

‘AKSİ DÜŞÜNÜLEMEZ’

“Muhalefet şerhi yazan üyeler de diyor ki ’12 Haziran’da yapılacak seçim için uygulanmaz çünkü seçim süreci takvimi esas alınır’ diyorlar” ifadelerini kullanan Bozdağ, şöyle devam etti: “Burada YSK’nın kararı var, seçimin başladığı tarihe göre yapılır diye. Her değişiklikten sonra bu konu tekrar gündeme geliyor. Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, 1 yıl içerisinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz diyor. Biz bu 1 yıllık hesabı seçim tarihine göre mi, seçim başlangıcına göre mi yapacağız? Bunun seçim tarihine belirlenmesi gerektiğine karar verilmiştir, aksi de düşünülemez. 1 yıllık süre seçimin yapıldığı tarihe göre belirlenir. Nisanda yürürlüğe girdi ve mayısta 1 yılı geçen bir süre olduğu için seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, aynen uygulanacaktır.”

‘AMAÇ ŞAİBE DÜŞÜRMEK’

Bozdag, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hesaba yapanlara bir de şunu söylemek lazım, ne menfaatleri var? Sizin dediğiniz gibi olduğunda mayısın hangi tarihi olursa olsun bir yıl doluyor. Barajı da 7’ye indirdik, bunların dediği olursa, barajla ilgili kısım da uygulanmayacak. Barajı indiren uygulamanın olmasını istiyorlar mı, istemiyorlar mı? Sadece buralara biraz şaibe düşürmek için başlatılan bir tartışma bu. 2011 yılında YSK’nın verdiği 140 numaralı kararı, hepsi çok iyi biliyor. Bir tartışmanın olmadığını çok iyi biliyorlar.”

‘CUMHURBAŞKANI BU YÖNDE BİR KARAR ALABİLİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ı işaret ettiği seçim tarihi hakkında da değerlendirme yapan Bozdağ, “Tarihle ilgili herkes bir değerlendirme yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın muhtemelen mart ayında bu yönde bir karar alacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

14 MART’A DENK GELİYOR

Seçim Kanunu’ndaki değişiklik, geçen yıl 6 Nisan’da resmileşmişti. Değişikliğin geçerli olması için, yasalaştıktan sonra en az 1 yıl geçmesi gerekiyor.

Seçim sürecinin sandık gününden 60 gün önce başladığını işaret eden 5819 Sayılı Seçim Kanunu’nun 6. Maddesi’ne dikkat çekiliyor. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin 60 gün öncesi, 6 Nisan’dan önceye, yani 14 Mart’a denk geliyor. Bu yorum, yeni seçim kanununun 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde geçerli olamayacağını savunuyor. (HABER MERKEZİ)

 

 

Ekonomi Haberleri