Çin’de tüketici güveni 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü

Çin’de tüketici güveni 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü

12/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Çin’de kasım ayı tüketici güveni, pandeminin başlangıç yılı olan 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Çin’de tüketici güveni 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü

Çin tüketici güveni kasımda 2020’nin başlarından bu yana en düşük seviyelerini gördü. Veriler, Pekin’in şiddetli Covid Sıfır kısıtlamalarını kaldırmaya başlarken karşı karşıya olduğu ekonomik baskıya işaret etti.

ABD’li Morning Consult firmasının anketine göre, geçen ay tüketiciler, mevcut ve gelecekteki finansal durumları hakkında neredeyse pandemi yılı olan 2020’nin başlarında olduğu kadar karamsar yanıtlar verdi. Salgın önlemlerinin gevşetilmesiyle tüketici güveninde de toparlanma olması bekleniyor.

Ülke Covid salgınları ve emlak piyasasındaki krizle boğuşurken, ülkedeki güven endeksleri de bu yıl düşüş eğilimindeydi. Kasım ayında corona virüsü vakalarının artması ve birçok yerde kilitlenmeleri tetiklemesi nedeniyle tekrar düşmeden önce bu veri ekim ayında hafifçe yükselmişti.

KISITLAMALAR GEVŞETİLECEK Mİ?

Çin’de bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusa sahip, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan şehirlerindeki Covid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti.

Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Covid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelere gerilemiş, artan ekonomik kayıplar ve toplumsal hoşnutsuzluğun hükümeti tedbirleri gözden geçirmeye sevk etmişti. Pekin yönetimi bazı Kovid-19 tedbirlerinin gevşetildiğini duyurmuştu.

ABD'den Çinli yetkililere ve balıkçılık şirketlerine yaptırım İlginizi Çekebilir ABD’den Çinli yetkililere ve balıkçılık şirketlerine yaptırımEkonomi Haberleri