CHP’li Yalım et zammını eleştirdi: Hani Almanya bizi kıskanıyordu?

CHP’li Yalım et zammını eleştirdi: Hani Almanya bizi kıskanıyordu?

22/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım et fiyatlarına gelen zammı eleştirerek; “Almanya 5 Euro’ya kıyma yiyor biz 174 lira ödüyoruz. Hani Almanya bizi kıskanıyordu?” diye sordu.

Et fiyatlarına gelen zammı eleştiren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye’de market raflarında satılan et ürünlerinin fiyatları ile Almanya’daki fiyatları karşılaştırdı.

Almanya’da kıymanın 5, antrikotun ise 7 Euro’ya satıldığını söyleyen Yalım, “Almanya’da bir kilo kıyma fiyatı 98,50 lira. Bu kıyma Türkiye’deki marketlerde 174,95 lira. Almanya’dan yüzde 77 daha pahalıya satın alınabiliyor. Antrikot ise büzde 279,90 lira, Almanya’da ise 137,90 lira. Bizde yüzde 103 daha pahalı. Avrupa bizi kıskanıyor değil mi? Bu et fiyatları Konya’da satılan yerel zincir market fiyatları. Üretici konumunda olan bir market. Ülkeyi bu hale siz getirdiniz” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETLERİ KARŞILAŞTIRDI’

Almanya’da bin 811 Euro olan asgari ücretle 362 kilo kıyma alındığını, Türkiye’de ise 5 bin 500 lira asgari ücretle ancak 31,5 kilo kıyma alınabildiğini belirten CHP Uşak Milletvekili Yalım, “Kıymaya kilo başına 37 lira zam geldi. Almanya bizi kıskanıyor değil mi? Çok haklısınız. Asgari ücrete zam gelince kıymanın kilosu 200 lirayı bulacaktır. Geçen yıl Aralık ayında bütçe görüşmeleri sırasında AKP’li Nurettin Canikli kuşbaşı et fiyatı üzerinden asgari ücret hesabı yapmıştı. O zaman asgari ücretle 43,5 kilo kuşbaşı et alınıyordu. Bugün aynı hesabı yapınca ancak 22 kilo kuşbaşı et alınabiliyor. Kuşbaşı etin kilosu 248 lira olmuş… Bu fiyatı sanırım Sayın Canikli görür ve söylemini umarım günceller” ifadelerini kullandı.

CHP'li Yalım'dan bütçeye çarpıcı eleştiri! Dövizi bakanlara doğru göstererek tek tek sordu İlginizi Çekebilir CHP’li Yalım’dan bütçeye çarpıcı eleştiri! Dövizi bakanlara doğru göstererek tek tek sorduEkonomi Haberleri