CANLI BLOG | 10 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin 9. gününde can kaybı 30 bini aştı, umutlu bekleyiş sürüyor

CANLI BLOG | 10 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin 9. gününde can kaybı 30 bini aştı, umutlu bekleyiş sürüyor

14/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Pazartesi (6 Şubat) sabaha karşı saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde, saat 13.24’te de Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm verdiklerini açıkladı. Daha önce 7 gün milli yas ilan edildiğini duyuran Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen bu 10 il için 3 ay süreyle OHAL ilan etti. OHAL kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Depremin dokuzuncu gününde de arama-kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Can kaybı sayısı 31 bin 643’e yükseldi.

7,7 büyüklüğündeki depremin derinliği 7 kilometre olarak ölçüldü, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, yaklaşık 180 km’lik bir kırık meydana geldiği bilgisini paylaştı.

Denetime tabi kamu binaları depremde yerle bir oldu. İskenderun ve Antakya’daki devlet hastaneleri, Hatay’daki polis evi, havalimanları ve otoyollar, kullanılamaz hale geldi. Arama-kurtarma ekiplerinin çalışmaları, aralıksız sürüyor.

Dakika dakika gelişmeler 

04.04 | Depremzede tıp fakültesi öğrencisi Türk Tabipleri Birliği (TTB) Tıp Öğrencileri Kolundan Helin Çakır, kendisi gibi depremzede üniversite öğrencilerinin içinde bulundukları psikolojiden uzaklaşmasını sağlayacak, dayanışma ve sosyalleşme olanakları sunan kampüslerden uzak tutulmasının mağduriyet yaratacağını söyledi.

03.46 | CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere“Vatandaşlarımıza, devlet olarak başını sokacağı bir çadır dahi veremedik. En büyük sorun şu anda çadır. Bugün bize ‘donuyoruz, çadır istiyoruz’ talepleri geldi. Bir kez daha çağrı yapıyoruz. Adıyaman’a arama kurtarma ekiplerini gönderemediniz. Vatandaşları zamanında kurtaramadınız. Hiç olmazsa kurtulan vatandaşlarımızı, donmaktan kurtarmak için çadır gönderin. Biraz vicdana gelin” diye konuştu.

03.21 | Gezi davasında 18 yıl hapis cezası alan ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu ve Afet Komitesi sekreterliklerini yürüten mimar Mücella Yapıcı, Hatay ve Hatay Havalimanı’na ilişkin olarak TMMOB üzerinden, olabilecek bir depremin çok yıkıcı olacağını ve buna hazırlanılması gerektiğini defalarca ilgili kurumlara ilettiklerini ancak dikkate alınmadığını ifade etti.

02.55 | Deprem bölgesinde güvenlik sorunu var mı?

Haberi okumak için tıklayın

02.30 | ‘Zeynep hanım, Daniel burada korkma’ diyen Alman doktor ve kurtarma ekibi ülkesine döndü

02.14 | İspanyol kurtarma ekibi: Türk hükümeti enkazlara iş makineleriyle girme kararı aldı; bunun parçası olamayız

01.54 | ABD: Depremler sadece Türkiye ve Suriye’yi değil dünyayı etkiledi

01.35 | Uzman uyardı: Depremden kurtardığımız bebekler, çocuklar enfeksiyon hastalıkları nedeniyle ölmesin

01.20 | HaberTürk yazarı Fatih AltaylıHaluk Levent‘in kurucusu olduğu dayanışma ve paylaşım platformu Ahbap Derneği’nin, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan yardım çalışmaları nedeniyle hedef gösterilmesine ilişkin olarak, “Haluk Levent’ten hesap sorulmalı’ diyenler, iktidarların topladıkları trilyonların hesabını vermesini isteyenlere niye kızıyor?” dedi.  

01.03 | Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde çok sayıda binanın yıkıldığı Adıyaman’da, Avrupa Birliği (AB) fonu ile inşa edilen ve 6 ay önce hizmete açılan tamamen cam giydirmeli Kommagene Kültür Merkezi’nin tek bir camı bile kırılmadı. 

00.49 | Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) merkez binasında saat 15.00’te toplanacak. Toplantıya, deprem bölgesinde çalışmalarını sürdüren bazı bakanlar video konferansla katılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplantıda tek gündem maddesinin Kahramanmaraş merkezli depremler olacağını açıklamıştı. (AA)  

00.26 | Bosna Hersekli bir arama kurtarma ekibi daha, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgedeki çalışmalara destek vermek için Türkiye’ye uçtu.

00.19 | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündemi tamamen Kahramanmaraş merkezli depremler ve alınacak tedbirler olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin bugün toplanacağını açıkladı. Oktay, AFAD’a gönderilen yardımlara ilişkin olarak, “Amaçları dışında 1 kuruşunun dahi kullanılmasına asla müsaade edilmeyecek” dedi.   

00.12 | Dünyaca ünlü Porto Rikolu şarkıcı Ricky Martin, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Türkiye ve Suriye’deki mağdur çocuklar için yardım çağrısında bulundu.

00.01 | Gezi davasından tutuklu bulunan şehir plancısı Tayfun Kahraman,“Bizim mevzuat sorunumuz yok, sistem ve ahlak sorunumuz var” dedi. Kahraman, yıkımın bazı yerleşim yerlerini haritadan silecek boyutta olduğunu söyledi.

Haberi okumak için tıklayın

23.35 | Malatya Valiliği, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentte şu ana kadar bin 346 kişinin öldüğünü, 6 bin 962 kişinin yaralandığını, bin 154 binanın yıkıldığını bildirdi.

23.23 | Türkiye Hentbol Federasyonu (THF), Kahramanmaraş merkezli depremlerde, A Milli Erkek Takımı kaptanı Cemal Kütahya ile oğlu Çınar Kütahya’nın vefat ettiğini duyurdu.

23.15 | Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Depremlerden etkilenen 10 ilde 41 bin 791 bina için yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı tespiti yapıldı, hasar tespitlerini 1 hafta içinde bitirmeyi planlıyoruz, ay sonuna kadar inşaat faaliyetlerini başlatacağız

23.00 | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “15.664’ü serviste, 3.636’sı yoğun bakımda olmak üzere, 19.300 depremzede vatandaşımız halen ülke genelinde hastanelerimizde tedavi altındadır. Bir kısmı taburcu edilen 8.851 hastamıza cerrahi işlem yapılmıştır” açıklamasını yaptı. Deprem bölgesindeki illerde içme suyu kontrollerine ilişkin Bakan Koca, “415 farklı noktadan su numunesi çalışılmış, bunlardan 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine gerekli işlemler başlatılmıştır” dedi. Aşılar konusundan herhangi bir sorun olmadığını belirten Koca, “Deprem bölgesindeki illere ilk günden itibaren 80 bin 516, yaralıların sevk edildiği illere stoklara ek tetanos aşısı gönderildi” ifadelerini kullandı. 

Ekonomi Haberleri