BTM, genç girişimlerin doğum yeri olacak

BTM, genç girişimlerin doğum yeri olacak

29/06/2022 Kapalı Yazar: seviİTO Başkanı Şekib Avdagiç, “BTM’de sadece Turcorn çıkarmak gibi bir iddiamız yok. Hedefimiz bu merkezin, ülkemizi kalkınmasına katkıda bulunacak tüm genç girişimlerin doğum yeri olmasını sağlamak” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimlerin desteklenmesi amacıyla kurulan ve yeni nesil yatırımcılığın anlatıldığı bir merkez haline gelen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), yılın ilk Sahne XL etkinliğini hibrit olarak gerçekleştirdi.

Merkezin Fulya’daki yerleşkesinde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç yaptı. BTM girişimcilerinin Sahne XL’de girişimlerini tanıtacaklarını belirten Avdagiç, “Bu, bizler için mutluluk verici bir olay. Tıpkı tarlaya ektiği tohumun aylar sonra hasadını gören çiftçinin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bu etkinliğimizi daha büyük ve global ölçekte bir etkinlik halini getirir, daha çok girişimcimizle yatırımcıyı sahnemizde buluştururuz. Son 4 yılda çok ve büyük işler yaptık. Girişimcilerimizin sayısını artırdık, onların yeni fikirlerini yatırımla buluşturduk. Hiç abartıya kaçmadan söylüyorum ki, ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, Türk insanının gündemine bir daha çıkmamak üzere soktuk. BTM’nin 5’inci yaşındaki sloganımız bu yaptıklarımızı yansıtıyor. İstanbul dünyanın, BTM girişimin merkezidir” dedi.

“Geleneksel yatırım araçlarının pabuçları dama atılıyor”

Türkiye’nin yetiştirdiği yeni nesil markalarla küresel çapta büyük yatırım topladığına dikkat çeken Sekib Avdagiç, “Geleneksel yatırım araçlarının pabuçları dama atılıyor. Artık, gayrimenkule yatırım yapmak ‘out’ olurken; çocukların ve gençlerin ilgi alanındaki oyunlar, alışveriş platformları ve benzeri iş alanlarına yatırım yapmak ‘in’ oldu. Bugün biz de iftiharla ifade ediyoruz ki, değişen ve dijitalleşen dünyanın ülkemizdeki öncülerinden biri de BTM’dir. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nden sadece Turcorn çıkarmak gibi bir iddiamız yok. Hedefimiz bu merkezin, ülkemizi kalkınmasına katkıda bulunacak tüm genç girişimlerin doğum yeri olmasını sağlamak. Son 5 yılda BTM girişimlerinin değerlemesi tam 395 kat arttı. BTM’nin fiziksel kapasitesi 6 katına çıktı, bünyesindeki program sayısı 7’ye yükseldi. Daha da önemlisi 18 yaşından 78 yaşına kadar uzanan geniş bir yelpazede girişimcilere destek verdik, veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu programdan 109 iş insanı startup yatırımcısı olarak mezun oldu”

Girişimciliğe dair olabilecek tüm mekanizmaları bünyelerinde barındırdıkları için 5. yaşını ‘Girişimin Merkezi’ sloganı ile kutladıklarını belirten BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “BTM olarak bu yılın ilk 6 ayını nasıl geçirdiğimize dair sizlere kısa bir özet geçmek isterim. 2022’nin ilk 6 ayındaki yatırımlarla birlikte BTM girişimlerinin toplam yatırım değerlemesi 1.5 milyar lirayı buldu ve Girişimlerimizin toplam satış miktarı ise 93 milyon 500 bin TL’ye ulaştı. İlk 6 ayda 1000’e yakın girişimciye hizmet etme şansı sahip olurken yine bu 6 ay içerisinde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle erken aşama girişimler için yatırımcı geliştirme program olan Yatırımcı Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdik. Beklenenin çok üzerinde bir talebin olduğu ve geçtiğimiz haftalarda ilk mezunlarını verdiğimiz bu programdan 109 iş insanı startup yatırımcısı olarak mezun oldu” dedi.

Elbaşı, “Bu vesile ile değerli başkanım Sayın Şekib Avdagiç ve yönetimine girişimcilere yönelik empatik süreçleri geliştirmemizi ve uygulamamızı sağladıkları, sadece bize değil aynı zamanda girişimcilerimizin dertlerine de ortak oldukları ve bir yol arkadaşı gibi hareket etmemizi sağladıkları için şükranlarımı arz ediyorum. BTM ekibine ve İstanbul Ticaret Odası’nın tüm personeline de buradan teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Ekonomi Haberleri