Borsada açığa satışta yukarı adım kuralının bugün de devam edeceği belirtildi

Borsada açığa satışta yukarı adım kuralının bugün de devam edeceği belirtildi

22/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


Borsa İstanbul, “BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 21/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 22/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.” dedi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Fed'in hamlesi ABD ekonomisi ve piyasalar için ne anlama geliyor?

Fed’in hamlesi ABD ekonomisi ve piyasalar için ne anlama geliyor?

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ekonomi Haberleri