Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı

Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı

14/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – İstanbul Beyoğlu’nda 6 kişinin vefat ettiği, 81 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bombayı bırakan kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığını duyurdu. 

İncelemelerinin ardından İstiklal Caddesi’nde yaptığı açıklamada “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü…” diyen Soylu, şöyle konuştu: 

‘DAHA ÖNCE 21 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI’

“Bu eylem yapıldığı andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz ve tüm birimlerimiz kaynaklandığı yer, talimatın alındığı yer ve eylemi gerçekleştirenlerle ilgili bir çalışma ortaya koydular. İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Elbette ki bu olay hiç olmasaydı, hiç can kaybımız olmasaydı ama şu anda sınırın ötesinde, sınırın içinde, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız sadece terörü engellemekle mücadele ediyorlar. Biraz önce olayı yapan, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı. Özellikle bu konuda gayret gösteren arkadaşlarıma minnettarım. Çünkü eğer yakalanmamış olsalardı nereye gidecekleri konusundaki beyanlarını da verdiler. Nasıl bir operasyonla karşı karşıya kaldığımızı da bu en açık şekilde ifade etmektedir.” 

‘AMERİKA’NIN MESAJI…’

“Bu eylemi gerçekleştirenlerin bize ne mesaj vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz” diyen bakan Soylu, ABD’yi suçladı: “Bugün Amerika tarafından yapılan taziye mesajını da katilin olay yerine ilk gelenlerden birisi olduğu gibi değerlendirmenin esas olduğunu ben düşünüyorum ve bu mesajın da karşılığı çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yakın bir zamanda da görülecektir Allah’ın izniyle.”

’50 YARALIMIZ TABURCU OLDU’ 

Yaralıların durumuna ilişkin de bilgi veren Süleyman Soylu, “81 yaralımız vardı. 50 yaralımız hastanelerden taburcu oldu. Bunların bir bölümü kulak çınlamasıyla tedbiren hastanede tuttuğumuz kardeşlerimizdi. 5 yaralımız şu anda yoğun bakımda, 2 yaralımızın durumu ağır. Diğer yaralılarımızda tedbiren hastanede tutuluyor” ifadelerini kullandı. 

VEFAT EDEN 6 KİŞİNİN KİMLİKLERİNİ AÇIKLADI

Soylu, saldırıda vefat edenlerin kimliklerini de şöyle açıkladı:

– Arzu Özsoy İstanbul 1984 doğumlu

– Yağmur Uçar Ereğli 2007 doğumlu (Arzu Özsoy’in kızı) 

– Yusuf Meydan Palu 1988 doğumlu

– Ecrin Meydan Seyhan 2013 doğumlu (Yusuf Meydan’ın kızı), 

– Adem Topkara Gümüşhane 1982 

– Mukaddes Topkara Rize 1985 doğumlu. (Adem Topkara’nın eşi) (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri