Birleşik Kamu İş üyelerine TÜİK önünde gözaltı

Birleşik Kamu İş üyelerine TÜİK önünde gözaltı

09/06/2022 Kapalı Yazar: seviNe olmuştu?

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu önünde bugün basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamada,TÜİK’in istatistikleri gerçekçi rakamlarla açıklamaması, kamu emekçileri ve yurttaşların açlık ve yoksulluğa mahkum edilmesine karşı mücadele edeceğiz. Bu ülkenin bir kurumu olduğunun bilincine varması için yarın TÜİK binası önünde basın açıklaması gerçekleştirilecektir” ifadesi kullanılmıştı.

‘TÜİK’in artık AKP iktidarının emirleriyle hareket etmeyi bırakıp, bu ülkenin bir kurumu olduğunun bilincine varması için yarın (09 Haziran) saat 12.30’da TÜİK binası önünde basın açıklaması gerçekleştirilecektir’ denilen açıklamada şunlar kaydedilmişti:

“Günümüzde yaşanan hayat pahalılığı, açıklanan enflasyon rakamları ile yakından uzaktan benzerlik göstermemektedir. AKP iktidarının talimatı ile TÜİK’in açıkladığı rakamlar kamu çalışanları ve yurttaşlar nezdinde rahatsızlıklara sebep olmaktadır. AKP iktidarı, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadar değiştirirse değiştirsin yaşanan işsizlik ve enflasyon kontrol edilemez bir hal almıştır.

Ağırlaşan ekonomik kriz süreci, emekçiler ve yurttaşlarımız açısından ağır koşulları barındırmaktadır. Tüm bu nedenlerle TÜİK’in istatistikleri gerçekçi rakamlarla açıklamaması, kamu emekçileri ve yurttaşların açlık ve yoksulluğa mahkum edilmesine karşı mücadele edeceğiz.”

Ekonomi Haberleri