Biden, savaşın birinci yılı öncesi önemli bir açıklama yapacak

Biden, savaşın birinci yılı öncesi önemli bir açıklama yapacak

18/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ve Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılını dolduracağı 24 Şubat’tan önce önemli bir açıklama yapacağını açıkladı.

AA’nın haberine göre, günlük basın toplantısında konuşan Kirby ve Jean-Pierre, Biden’ın, 20-22 Şubat’ta Polonya’nın başkenti Varşova’ya yapacağı ziyaretle ilgili gazetecileri bilgilendirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, Biden’ın Varşova’da ‘önemli bir konuşma’ yapacağını belirterek, Başkan’ın bunu Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılından önce yapmak istediğini kaydetti. 

KIRBY: BIDEN, 21 ŞUBAT AKŞAMI KONUŞACAK

Biden’ın konuşmasını 21 Şubat akşamı yapacağını açıklayan Kirby de Biden’ın aynı gün Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geleceğini ve ‘liderlerin ikili işbirliğinin yanı sıra NATO’nun caydırıcılığını güçlendirmek için yürütülen çabaları ele alacağını’ ifade etti.

Ukrayna’daki savaş bağlamında Polonya’nın lojistik rolüne işaret eden John Kirby, Biden’ın hem bu konuda hem de Ukrayna’dan gelen mülteciler konusundaki destekleri için Duda’ya teşekkür edeceğini kaydetti. Kirby, Biden için Polonya ziyaretinin ‘önemli bir anda yapacağı önemli bir gezi’ olduğunun da altını çizdi.

BIDEN, UKRAYNA’YI ZİYARET ETMEYECEK

Koordinatör Kirby, gelecek hafta Biden’ın, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni gibi müttefik ülkelerin liderleriyle telefonda görüşeceğini, ayrıca Bükreş Dokuzlusu (B9) olarak da bilinen NATO’nun doğu kanadı ülkelerinin liderleriyle bir araya geleceğini aktardı.

Biden’ın Varşova dışında herhangi bir ziyaret planı olmadığını belirten Kirby, gezi planında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmenin bulunmadığını kaydetti.

‘HAVALAR ISINDIĞINDA SALDIRILAR ARTABİLİR’

Kirby, ‘hava koşulları nedeniyle çatışmaların ülke genelinde yaygın olmadığına, ancak Rusya’nın havalar düzeldiğinde saldırılarını genişletebileceğine’ işaret etti.

Halihazırda Bahmut’a odaklanan Rusya’nın kuzeydoğudan güneybatıya saldırı operasyonlarını artırabileceğini söyleyen Kirby, havalar ısınana kadar geçecek zamanı Ukrayna’ya destek olmak için iyi değerlendirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kirby, Rusya’nın Bahmut’ta son günlerde kazanımlar elde ettiğini belirterek, ‘Rusya bu bölgeyi ele geçirse de bunun savaşın gidişatı açısından stratejik bir değeri olmayacağı görüşünü’ dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Ekonomi Haberleri