‘Bazı hâkim ve savcılar, AKP’den milletvekili adayı olmaya hazırlanıyor’ iddiası

‘Bazı hâkim ve savcılar, AKP’den milletvekili adayı olmaya hazırlanıyor’ iddiası

30/08/2022 Kapalı Yazar: seviİki kıdemli Yargıtay üyesinin anlattığına göre, hem Yargıtay’daki hem de birinci derece mahkemelerdeki hakimler ve bazı savcılar AKP’den milletvekili adayı olmaya hazırlanıyor.

Diken’in Altan Sancar imzalı özel haberine göre, milletvekili aday adayı hâkim ve savcıların göreve dönüşlerinin mümkün olmaması nedeniyle vekillik isteyen bazı hâkim ve savcılar AKP’li yöneticilerden ‘seçilecek yerden adaylık garantisi’ istiyor. 

Adaylık tartışmalarının yargı kulislerinde geçmişte de olduğunu belirten kaynaklara göre, ‘listeye girme telaşı’ ilk defa bu denli erken başladı. İddiaya göre adaylık düşünen bazı yargı üyelerinin yakın çevrelerine“Hiç olmadığı kadar başvuru olacak, bu nedenle mücadele erken başladı” sözleri kullanıldığı söylendi.

AKP’li bir yönetici iddialara ilişkin konu olan habere yaptığı yorumda, “Seçim yarışına katılmak herkesin anayasal hakkı. Bize aday olma isteğini ileten çok sayıda bürokrat oluyor, fakat kimseye garanti verecek değiliz. Listelerimizi partimiz ve liderimiz belirler, seçmenimiz de karar verir.” dedi.

Konu ile ilgili yasa hakkında:

‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun ek 7’inci maddesi, adaylık için istifa eden kamu görevlilerinin durumunu düzeliyor.

“Yüksek mahkeme üyeleri, hâkimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile subay ve astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilirler.”

Ekonomi Haberleri