“Bal fiyatları en az ikiye katlanacak”

“Bal fiyatları en az ikiye katlanacak”

27/08/2022 Kapalı Yazar: seviArtan girdi maliyetleri yüzünden tarım ürünlerinin neredeyse tamamında ciddi fiyat artışları yaşanıyor. Söz konusu artıştan nasibini arıcılar da aldı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, geçen yıl 1 kilogram çiçek balının üretici maliyetinin 25-26 TL bandında gerçekleştiğini ve kendilerinin de bunu 30 TL’den toptan olarak satabildiklerini söyledi. Üretici fiyatları bu şekildeyken market raflarına bakıldığında aynı balın fiyatının 80-90 TL’den satıldığına dikkat çeken Şahin, aradaki 3 kat farkın da sorgulanması gerektiğine işaret ediyor.

“Fiyatlar ikiye üçe katlanacak”

Bu sezon ise fiyatlar hem üretici hem de tüketici tarafında iki üçe katlanacak gibi gözüküyor.” diyen Şahin, son 1 yılda mazotun 3-4 kat arttığı bir ortamda arıcıların 1 kilogram çiçek balını 58-60 TL civarında mal ettiğini ifade ederek, “60 TL’ye mal ettiğimiz balı kimse bizden 50 TL’ye vermemizi beklenmesin. O yüzden bu yıl üreticinin 1 kilogram çiçek balı için toptan satış fiyatı en az 75-80 TL aralığında olacaktır” dedi.

Söz konusu artışların raflardaki bal etiketlerine de en az iki kat olarak yansıması bekleniyor.

Ekonomi Haberleri