Bakırköy’ün dönüşüm planları itirazlar arasında kabul edildi

Bakırköy’ün dönüşüm planları itirazlar arasında kabul edildi

25/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


İstanbul’un 1.derece deprem riski altında bulunan Bakırköy’ün 7 mahallesindeki kentsel dönüşümün önünü açacak imar planı yıllar sonra İBB Meclisi’nde kabul edildi. CHP’liler planın geneline ve bazı parsellere ilişkin itirazları olduğunu söyleyerek “hayır” oyu kullandı. Kadıköy’deki kentsel dönüşümü hızlandıracak yaklaşık 52 bin kişinin yaşadığı 3 mahallelerinin imar planları da mecliste onaylandı.

Bakırköy’ün dönüşüm planları itirazlar arasında kabul edildi

İstanbul’un deprem riski altındaki Bakırköy ilçesinin dönüşümü için hazırlanan bölge imar planı, İBB Meclis kasım ayı oturumlarında günde geldi.

İBB’nin yaptırdığı “İstanbul’un olası deprem kayıpları tahminlerinin güncellenmesi” çalışmasında ilçenin 1.derece riskli olarak kategorize edilen 553 hektarlık Zeytinlik, Cevizlik, Sakızağacı, Yenimahalle, Kartaltepe, Zuhuratbaba ve Osmaniye mahallelerini dönüştürmek için hazırlanan, 2012 ve 2018 yılında iki kez iade edilen plan çalışması üçüncü kez oya sunuldu.

Deprem başta olmak üzere afet risklerine karşı gerekli tedbirleri almak ve kentsel iyileştirme çalışmalarını yönlendirmek, can kaybının önüne geçebilmek için  hazırlanan ve 14 aydır bekleyen “Bakırköy Merkez Demiryolu Kuzeyi ve Güneyi Revizyon Nazım İmar Planı”nda  komisyon bir dizi değişiklik yaptı.

Revize edilen bölge planları mecliste oylanmadan önce CHP’liler mutabakat sağlanamayan bazı  konular olduğunu belirterek raporun geri çekilip pazartesi günü gerçekleştirilecek oturumda gündeme alınmasını istediler. CHP grubunun ısrarına rağmen rapor geri çekilmedi ve oylandı. CHP-İYİ Parti “hayır”, AKP-MHP grubu “evet” oyu verdi. Bölge planları oyçokluğu ile geçti.

“BİZE SON ANDA BİLGİ VERİLDİ”

Oylama sonrasında CHP ve AKP grubu arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın odağında da Bakırköy Belediyesi’ne ait 3 bin metrekarelik 90 ada 29 parsel vardı. Parsel, en çok 3 katlı olmak üzere belediye hizmet alanına alındı.

Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, “Belediyenin kendi mülkü olan 29 parsel pazarlama alanıydı. Zemin katı belediye hizmet alanı olsun, ticari birimler yer alsın dedik. Birinci katı da sivil toplum kuruluşları için düzenleyecektik.

Komisyonda böyle konuştuk ama burada farklı bir şey yapıldığını gördük. Onun için ret oyu veriyoruz. Mutabık kalınmadı” dedi. Ganiç, komisyonda yapılan değişikliklerden son anda haberdar olduklarını öncesinde talep etmelerine rağmen kendilerine bilgi verilmediğini de söyledi.

“PLANIN GENELİNE İTİRAZIMIZ VAR”

AKP’liler CHP’nin, ilçe belediyesinin kendi arazisinde istediği değişiklik yapılmadığı için dönüşüm planlarına “hayır” oyu kullanmasını eleştirdi. CHP’liler konunun sadece belediye arazisi olmadığını, 5-6 parsel ile ilgili de itirazları olduğunu ancak asgari koşullarda uzlaşmak için bu parseli tartıştıklarını söylediler. Düzenlenmesi gereken başka konular olduğunu, planın geneline de itirazlarının bulunduğunu belirttiler.

“ASKIDA İTİRAZ EDİN”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Adnan Zeki Bostancı da plan askıya çıktığında itiraz edilebileceğini ve uygun olan itirazlar doğrultusunda değişiklik yapılabileceğini kaydetti. AKP’li Meclis Üyesi Halit Cebeci de plan hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Site veya kooperatif eliyle yapılmış en az 4 bloktan oluşan alanlar 6306 sayılı kanun kapsamında toplu yıkılıp yapılması durumunda artı 1 kat alabilecek. Demiryolunun kuzeyinde kalan  konut alanlarının en az 4 parsel veya minimum 2000 bin metrekare birleştirme durumunda artı 1 kat verildi. Bakırköy’ümüze bir tane de Millet Bahçesi kazandırılmıştır.”

KADIKÖY’ÜN DÖNÜŞÜM PLANLARI DA ONAYLANDI

Kadıköy’deki kentsel dönüşümü hızlandıracak yaklaşık 52 bin kişinin yaşadığı Acıbadem, Koşuyolu, Hasanpaşa mahallelerinin 1/5 bin ölçekli imar planları da mecliste onaylandı. Komisyonda 29 Nisan 2021 tarihinden bu yana bekletilen, yaklaşık 291,5 hektarlık alanı kapsayan imar planları ile eski yapı stoğunun yenilenebilmesi amaçlanıyor.Ekonomi Haberleri