Bakan Nebati’den OVP değerlendirmesi – Bloomberg HT

Bakan Nebati’den OVP değerlendirmesi – Bloomberg HT

04/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


Resmi Gazete’de yayımlanan 2023-2025 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program ile ilgili ilk açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Bakan Nebati Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana kapsayıcı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda hazırlayıp uyguladığımız orta ve uzun vadeli planlarla ekonomimizi büyüttük ve güçlendirdik.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle analiz edilerek, On Birinci Kalkınma Planı esaslarıyla uyumlu şekilde hazırlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“OVP’yi hazırlarken Türkiye Ekonomi Modeli’ni merkeze aldık”

OVP’nin hazırlanmasında Türkiye Ekonomi Modeli’ni merkeze aldıklarını belirten Bakan Nebati, program süresince uygulanacak politikaların yüksek katma değerli üretimi, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulduğunu belirtti.

Nebati, “Böylelikle ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artmasını öngörüyoruz.

Ayrıca program dönemi sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile önemli ölçüde gerileyeceğini, cari işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz” dedi.

2023-2025 dönemini kapsayan OVP’de mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Nureddin Nebati, “Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırlamaya gayret ettik. Program dönemi sonunda, Merkezi Yönetim Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, Programın hazırlanmasına katkı sağlayan, özveriyle çalışan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.Ekonomi Haberleri